Vyvrcholení oslav: Prezident Zeman na Hradě vyznamenal 41 osobností
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman v neděli u příležitosti 100. výročí vzniku Československa udělil státní vyznamenání 41 osobnostem. Řádem bílého lva bylo na Pražském hradě vyznamenáno šest lidí. In memoriam ho Zeman udělil prvorepublikovým generálům Josefu Bílému, Stanislavu Čečkovi a Karlu Husárkovi. Ocenil také někdejšího premiéra Antonína Švehlu, odbojáře a stříbrného olympionika v gymnastice Jana Gajdoše a za práci při vysílání rozhlasu po okupaci v srpnu 1968 Karla Lánského.
Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prezident vyznamenal lékaře Rajka Dolečka a Martina Filipece. Medaile za hrdinství udělil vojákům Kamilu Benešovi, Martinu Marcinovi a Patriku Štěpánkovi, které v srpnu v Afghánistánu zabil sebevražedný atentátník. Medaili za hrdinství dostala i učitelka Darina Nešporová, která zachránila život třem předškolákům.
Zeman v úvodu řekl, že z památky vojáků by nic nezbylo, pokud by země podlehla zbabělosti a chtěla z Afghánistánu odejít. Světový terorismus označil za jediného skutečného nepřítele. Výslovně ve svém proslovu připomněl několik dalších oceněných, mimo jiné "opomíjeného" Švehlu, oceněné generály, Lánského a bojovníky s ekonomickou kriminalitou.
Medailí za zásluhy tradičně Zeman ocenil sportovce, herce, zpěváky nebo vědce a lékaře. Mezi vyznamenanými jsou opět lidé, kteří mají k prezidentovi blízko. Za zásluhy o stát dostal například ocenění podnikatel Jaroslav Strnad, zakladatel zbrojařského impéria Czechoslovak Group. Jeho firmy Zemanovi přispěly miliony korun na prezidentskou kampaň.
Vyznamenán byl i slovenský podnikatel Pavol Krúpa a novinář Erik Best, kteří kritizují podnikatele Zdeňka Bakalu, proti němuž se Zeman vymezuje. Oceněna byli i někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková či exministr zemědělství ze Zemanovy vlády Jan Fencl.
Ze sportovců medaili získali fotbalista Petr Čech, olympijská vítězka v lyžování a na snowboardu Ester Ledecká a tenisté Petra Kvitová, Helena Suková a Radek Štěpánek. Z kulturní oblasti byli oceněni zpěváci Ondřej Hejma a Michal David, herci Jiří Krampol a Ivan Vyskočil či básník Karel Sýs.
Státní vyznamenání prezident uděluje při příležitosti 28. října. Letos od vzniku Československa uplynulo 100 let, což v celé zemi připomínala řada akcí. Na Hradě byl dnes kvůli jubileu přítomen slovenský prezident Andrej Kiska, v úvodu ceremoniálu zazněla také slovenská hymna.
Oproti minulosti letošní ceremoniál obsahoval několik jiných detailů. Do Vladislavského sálu byla přinesena například šavle prvního československého ministra války Milana Rastislava Štefánika, kterou dostal v Rusku od legionářů. Použita také byla prezidentská standarta Hradní stráže z roku 1924. Na výzdobu Vladislavského sálu bylo použito 2000 růží v národních barvách.
Zeman i letos na ceremoniál nepozval své odpůrce z řad politiků, rektorů či hejtmanů, což vyvolalo kritiku i od vedení Sněmovny. Podle Hradu znamenalo nepozvání "zdvořilou laskavost", která měla dotyčné zbavit utrpení při rozhodování, zda kvůli nenávisti k Zemanovi na Hrad jít. Před začátkem předávání vyznamenání demonstrovaly před Pražským hradem asi tři desítky lidí. Na lidi mířící na ceremonii volali "hanba".
Kancelář prezidenta republiky už několik hodin před zahájením na Twitteru informovala, že je vše připravené. „Květinová výzdoba je ve státních barvách, použito bylo 2000 růží,“ píše kancelář na Twitteru.
Ve Vladislavském sále Pražského hradu je vše připraveno na slavnostní večer, během kterého prezident republiky udělí a propůjčí státní vyznamenání ČR. Květinová výzdoba je ve státních barvách, použito bylo 2000 růží. pic.twitter.com/X9tHyBdWaR
— Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky (@HradOfficial) October 28, 2018
Bývalý prezident Václav Klaus v nedělním pořadu Partie na Primě narážel na velké množství vyznamenání, které jeho následovník v mandátu uděluje. „Každoročně jsem jich rozdal maximálně dvacet, nejvíc snad dvaadvacet. Jednak proto, že jsem jich skutečně chtěl rozdat málo a také proto, že už není moc osobností, které by si vyznamenání zasloužily,“ řekl Klaus.