Napětí kolem Venezuely

Guaidó odmítl dialog s Madurem, chce jeho odstoupení. Vojákům nabídl amnestii výměnou za pomoc

  -

Předseda venezuelského Národního shromáždění Juan Guaidó

Zdroj: REUTERS

Napětí kolem Venezuely
Guaidó odmítl dialog s Madurem, chce jeho odstoupení. Vojákům nabídl amnestii výměnou za pomoc

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Venezuelský opoziční lídr a šéf parlamentu Juan Guaidó odmítl možnost dialogu s autoritářským prezidentem Nicolásem Madurem a vyzval k dalším demonstracím. Od neděle chce také zahájit kampaň mezi vojáky, jimž nabídl amnestii, když mu pomohou v zemi obnovit demokracii. Guaidó vystoupil na veřejnosti poprvé od středy, kdy při demonstracích složil přísahu jako úřadující prezident.

„Jedinou možností je, aby se (Maduro) vzdal moci, kterou uzurpuje, a nechal přechodnou vládu uspořádat svobodné volby,“ prohlásil Guaidó před tisíci Venezuelanů v Caracasu. Vyzval také k dalším masovým demonstracím na příští týden, datum se má rozhodnout o víkendu. Od neděle mají lidé tisknout letáky se zákonem o amnestii, který nedávno schválil parlament, a „šířit je svým známým vojákům a jejich rodinám“.

S projevem vystoupil i Nicolás Maduro, který řekl, že je otevřen dialogu a že když bude muset, tak se s tím „chlapcem“ sejde. Zároveň ale Guaidóa označil za „agenta Spojených států“, které podle něj stojí za středečním „pokusem o převrat“. Maduro též zopakoval, že z úřadu prezidenta neodstoupí.

Pětatřicetiletý Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident poté, co už minulý týden opozicí ovládaný parlament označil za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát. Ten zahájil Maduro 10. ledna, ale opozice, řada amerických zemí, včetně USA, ani EU tento mandát nepovažují za legitimní, protože vzešel z nedemokratických voleb. Guaidó složil přísahu s tím, že jeho vláda bude dočasná a uspořádá nové volby.

Už ve středu jako první uznaly Guaidóa jako hlavu Venezuely USA a některé americké země, naopak levicové vlády Mexika, Kuby, Bolívie či Nikaraguy považují za prezidenta Venezuely stále autoritářského Madura. Toho podporují také Rusko, Turecko, Sýrie či Írán.

EU zatím oficiálně neuznala Guaidóa prezidentem, ale podpořila ho jako šéfa opozice a vyzvala ke svobodným volbám. Německo, Španělsko, Francie a Belgie vyzvaly ostatní země EU, aby daly Madurovi ultimátum pro uspořádání svobodných voleb s podmínkou, že když je neuspořádá, uznají Guaidóa prezidentem.

,