Příběh papírového EET: 500 kolonek zmizelo, zůstaly čtyři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Drobní živnostníci, kteří budou využívat papírový režim evidence tržeb, nakonec nebudou muset každé čtvrtletí vyplňovat stovky kolonek, denní počet i výši tržeb či storen. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) představila nový, v pořadí druhý, formulář pro papírový režim. Místo denního zaznamenávání údajů budou živnostníci vyplňovat pouze počet a výši tržeb a počet storen a výše storen za celé čtvrtletí. S celým EET, které se má 1. května rozšířit na další profese, ale ještě může zamávat Ústavní soud.
Nově má formulář k vyplnění pouze čtyři údaje. A to počet tržeb za čtvrtletí, výše tržeb za čtvrtletí, počet storen a výše storen. Opozice změnu vítá s tím, že takto bude papírový režim využitelný pro více podnikatelů, než kdyby formulář nutil k dennímu zaznamenávání tržeb i storen, a odpadne tak značná byrokracie.
Papírové EET se mělo původně týkat ještě méně živnostníků
Příběh o papírovém EET, nebo taky off-line režimu evidence tržeb, začíná už v momentě, kdy vláda navrhla, aby se týkal pouze těch, jejich tržby dosahují ročně jen 200 tisíc korun. Tedy nejmenších možných živnostníků. Až poslanci zvýšili limit hotovostních tržeb na 600 tisíc.
Následně sněmovna hlasy ANO, ČSSD a KSČM schválila rozšíření EET na kadeřnice, řemeslníky či veterináře v novele, jež papírový režim pro nejmenší zavádí. Vzápětí opoziční poslanci kritizovali, že rozsah údajů pro formulář v papírovém režimu nestanoví zákon, ale až sama Finanční správa. Je to ostatně obsaženo i ve stížnosti na EET, kterou skupina 73 poslanců k Ústavnímu soudu podala. „Zákon dává Finanční správě příliš velkou pravomoc určit, jak bude zvláštní režim fungovat v praxi,“ uvedl tehdy poslanec Pirátů a místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík pro Echo24.
V únoru pak přišel samotný formulář ke čtvrtletnímu odevzdávání berňáku. K vyplnění měl přes pět set kolonek. Pokud by tento platil, živnostníci by do formuláře zapisovali první a poslední číslo vydané účtenky vystavené v každém dni, denní počet tržeb, výši tržeb, denní počet storen a výši storen. Spustilo to vlnu kritiky.
Finanční správa vzápětí reagovala, že se jedná pouze o formulář „informační a na finální verzi se po připomínkách odborné veřejnosti intenzivně pracuje“.
Finální formulář je tedy značně uživatelsky příjemnější a změnu vítá i opozice. „Administrativa živnostníků bude výrazně jednodušší, než jak s ní počítal původní záměr,“ uvedl Ferjenčík za Piráty. „Jsem rád, že ministerstvo vyslyšelo naše volání po tom, aby se podmínky pro podnikatele zjednodušily,“ řekl České televizi místopředseda ODS Martin Kupka.