Zatímco Erdogan masakruje Kurdy, Monika Babišová zveřejňuje snímek z turecké pláže
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jen krátce poté, co Turecko zahájilo ofenzivu proti kurdským územím na severu Sýrie, umístila manželka šéfa české vlády Monika Babišová na Instagram fotografie z tureckého plážového resortu. Premiér Andrej Babiš přitom čelil kritice za to, že měnil k situaci svůj postoj. Sněmovna tento týden odsoudila tureckou invazi jako porušení mezinárodního práva.
Premiér Andrej Babiš (ANO) předvedl názorový veletoč ohledně turecké války v Sýrii. Nejdříve v září prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v jeho plánu na vytvoření „bezpečnostní zóny“ (Erdogan jí obhajuje svou vojenskou operaci) na severu Sýrii podpořil, nakonec však po vstupu tureckých vojsk otočil s tím, že Erdogan nemluvil o vojenské okupaci. Česká republika v reakci též pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka.
Fotografie z Turecka umístila Monika Babišová na Instagram také už začátkem září, kdy byla součástí státní návštěvy premiéra Babiše v Ankaře. Mimo jiné se při ní setkal s tureckým prezidentem Erdoganem. na jedné ze zveřejněných fotografií ctí Monika Babišová islámské zvyky a při návštěvě mešity sultána Ahmeda má na hlavě muslimský šátek.
Turecká invaze se setkala na mezinárodní scéně s širokým odsouzením a kritikou. USA na Turecko uvalily sankce, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Ankaru ke zdrženlivosti, i když označil turecké bezpečnostní obavy za legitimní. Reakci EU lze zatíím označit za spíše vlažnou. Mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville zase hovořil o možných válečných zločinech Turecka v Sýrii. Poukázal přitom na vraždy kurdských bojovníků a kurdské političky Hevrin Chalafové. Státy Evropské unie budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka.
Sněmovna v úterý tureckou invazi do Sýrie odsoudila jako porušení mezinárodního práva. Babiš má podle usnesení, pro které hlasovalo všech 147 přítomných poslanců, prosazovat v Evropské unii ekonomicko-politická opatření proti Turecku. Opatření by měla být taková, aby donutila Turecko vojenské operace zastavit. Česká republika také pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka.
Turecko před týdnem ve středu zahájilo proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie rozsáhlou ofenzivu, a to několik dnů poté, co Trump oznámil, že američtí vojáci tento region opustí. Kurdské ozbrojené síly přitom několik posledních let bojovaly společně s USA proti Islámskému státu a ztratily přitom kolem 11 000 bojovníků.
Turecko tvrdí, že cílem jeho operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u jejích hranic od teroristů, za něž označuje právě kurdské milice. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. Snahou Ankary je zejména omezit vliv syrských Kurdů u jejích hranic, protože na druhé straně hranice žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.