Brusel vezme zisk výrobcům elektřiny. Von der Leyenová ho chce přerozdělit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhla zastropování cen energií. V projevu před Evropským parlamentem ve středu ráno uvedla, že výrobci, kteří nevyrábí elektřinu z plynu, budou zisk sdílet ve prospěch těch, kteří potřebují nejvíc pomoct s drahými energiemi. Krizové opatření přinese členským zemím Evropské unie 140 miliard eur (přes 3,43 bilionu korun). Unijní exekutiva podle ní také chce, aby členské země omezily spotřebu elektřiny.
„Navrhujeme strop pro ceny elektrické energie, která je vyráběná s nízkými náklady. Její výrobci mají zisky, o kterých se jim nesnilo. V této době je třeba zisky sdílet a nasměrovat je k těm, kteří je potřebují nejvíc,“ prohlásila von der Leyenová. mezi „nejpotřebnějšími“ zmínínila sklárny a samoživitele. Von der Leyenová se nezmínila o zastropování cen plynu. Jeho ceny bude řešit spolu s norským týmem.
Komise přichází s návrhy pět dní po mimořádném jednání ministrů energetiky, kteří unijní exekutivu vyzvali k rychlé přípravě konkrétních kroků k omezení dopadu vysokých cen na obyvatele a firmy.
Von der Leyenová zopakovala, že zásadní podíl na bezprecedentním zdražování mají ruské manipulace s dodávkami plynu. Rusko podle pozorovatelů snižováním objemu dodávaného plynu či úplným zastavováním dodávek reaguje na postoj evropských zemí k jeho agresi vůči sousední Ukrajině a jejich jasnou podporu bránícímu se Kyjevu. Moskva opakovaná omezení dodávek obvykle zdůvodňuje technickými problémy.
„Raději plyn spálí, než by ho dodávali… Tenhle trh už nefunguje,“ prohlásila dnes šéfka komise. EU podle ní sice již výrazně omezila svou závislost na ruském plynu a naplnila 84 procent kapacity svých zásobníků, v zájmu stabilizace cen však musí podniknout další kroky.
K těm dlouhodobým bude patřit snaha o oddělení ceny plynu a elektřiny, na jejíž zdražení má v současnosti právě plyn klíčový vliv. „Proto podnikneme hlubokou a celkovou reformu trhu s elektřinou,“ slíbila von der Leyenová.
čtk,