#MeToo a mrtvý námořník

Aktivisté #MeToo opět udeřili – proti námořníkovi ze slavné fotky. Posprejovali jeho monument

#MeToo a mrtvý námořník
Aktivisté #MeToo opět udeřili – proti námořníkovi ze slavné fotky. Posprejovali jeho monument

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sotva dva dny uběhly od smrti námořníka George Mendonsy známého díky slavné fotografii, na které líbá zdravotní sestru na newyorském náměstí Times Square v den kapitulace Japonska na konci II. světové války, a už je jeho jméno haněno. Neznámí vandalové poničili pomník zpodobňující Mendonsu s onou zdravotní sestrou ve floridské Sarasotě, na který nasprejovali #MeToo, tedy heslo kampaně proti sexuálnímu obtěžování. Objevují se totiž názory, že námořník zdravotní sestru slavným polibkem sexuálně obtěžoval. Informaci přinesl časopis Hollywood Reporter

Policie ze Sarasoty zatím žádné podezřelé z vandalství nezadržela. Podle policie však k činu došlo během brzkého úterního rána. Náprava posprejované monumentu pojmenovaného „Bezpodmínečná kapitulace“ by podle předběžných odhadů měla přijít na více než 1 tisíc amerických dolarů. 

Pravděpodobným motivem posprejování sousoší a spojování Mendonsy s kampaní #MeToo je kritika, se kterou přišli lidé na sociálních sítích ihned po jeho smrti. Podle mnohých by tím, že při oslavách kapitulace Japonska políbil cizí ženu, v dnešní době čelil útokům kvůli sexuálnímu obtěžování.

Zdravotní sestra z fotografie, Greta Friedmanová, po letech řekla, že ji Mendonsa zaskočil. „Neviděla jsem ho přicházet a než jsem to zjistila, byla jsem v jeho objetí,“ popsala Friedmanová v roce 2012 událost ze srpna 1945. Dodala, že to nebyl romantický okamžik, ale jen radost slavícího námořníka. Mendonsa o pár let později vysvětlil, že Friedmanovou políbil kvůli euforii z konce války a navíc byl posilněn alkoholem. „Viděl jsme práci sestřiček a pak na Times Square válka skončila, měl jsem pár drinků, tak jsem tu sestřičku popadl,“ řekl bývalý námořník v roce 2015.

Mendonsa zemřel o víkendu ve věku 95 let jen dva dny před svými narozeninami. Greta Friedmanová, tedy políbená zdravotní sestra z fotografie, zemřela již v roce 2016 ve věku 92 let.

Fotografii pořídil 14. srpna 1945 Alfred Eisenstaed a veřejnost ji poprvé uviděla v magazínu Life. Snímek se oficiálně jmenuje V-J Day in Times Square (Den vítězství nad Japonskem na Times Square), všeobecně je ale znám jen jako Kiss (Polibek). Zachytil moment, kdy se Američané dozvěděli o kapitulaci Japonska a vydali se slavit do ulic New Yorku. Japonsko kapitulovalo 15. srpna 1945, kvůli časovému posunu bylo v USA v tu dobu ještě 14. srpna.

, tk

19. února 2019