Cesta vlády do Kyjeva zahalena tajemstvím. Témata: uprchlíci i rekonstrukce Ukrajiny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká vláda měla jednat s ukrajinskou vládou na společném jednání 31. října v Kyjevě. Tématem jednání měla být uprchlická krize nebo rekonstrukce Ukrajiny. Kvůli soustavnému ruskému ostřelování ukrajinské metropole ale česká vláda plány přehodnocuje. Mluvčí vlády Václav Smolka říká, že vláda vyhodnocuje bezpečností rizika, zatím ale stále počítá s původním termínem.
„Zatím není žádná změna od toho, co bylo avizováno. Jednáme s ukrajinskou stranou, řeší se složení i program. Snažíme se, aby se jednání uskutečnilo přesně tak, jak bylo avizováno. Stále počítáme s původní variantou,“ řekl Smolka pro deník Echo24.
Vláda se domluvila na společném jednání s ukrajinskou stranou ještě předtím, než začalo Rusko minulé pondělí stupňovat své útoky na všechna velká ukrajinská města pomocí sebevražedných dronů a řízených raket. Podle posledních zpráv vyřadilo z provozu až polovinu veškeré ukrajinské energetické infrastruktury. Od té doby početné zahraniční návštěvy ustaly.
O rizicích spojených s cestou nejvýznamnějších představitelů ČR na Ukrajinu jednala v úterý také Bezpečnostní rada státu, které předsedá premiér Petr Fiala (ODS) a je složena z členů vlády ze silových resortů. Mluvčí vlády ale nechtěl říct, k čemu ministři dospěli. „Jednání bezpečnostní rady státu je v neveřejném režimu, jediné, co mohu sdělit, je, že cesta vlády na Ukrajinu byla jedním z témat, ale nemohu jít do dalšího detailu.“
„Témata jsou předmětem jednání. Logicky se nabízí témata migrace, rekonstrukce Ukrajiny, další podpora a vyhodnocení stávající podpory. Nejde o nic neočekávaného,“ dodal Smolka.
Potvrdil, že jednání se nezúčastní všichni členové vlády. Mělo by jít o pouze zástupce klíčových resortů. Očekává se, že jednání – ať už se nakonec uskuteční přímo v Kyjevě, nebo na dálku – by se měl zúčastnit premiér Petr Fiala, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která by mohla s ukrajinskou stranou řešit dodávky zbrani a vojenské techniky, nebo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který by měl mít na programu jednání o uprchlících, kteří by k nám mohli přijít z Ukrajiny v zimě.