Císařské řezy jsou i přes rizika stále oblíbené. Narodí se tak čtvrtina dětí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Porody císařským řezem jsou stále vyhledávané u řady rodiček. Nastávající matky k tomu vede strach z porodu nebo bolesti. Císařský řez však může vést k trvalým následkům, které postihnou jak matku, tak i dítě. Někteří odborníci dokonce chtějí, aby si matky mohly vybrat, jaký chtějí porod. V České republice však porodů chirurgickým řezem přibývá i z důvodů vyššího rizika u těhotných žen, které mají vyšší průměrný věk.
Císařské řezy byly dříve nejčastěji vedeny v případech, pokud přirozený porod znamenal riziko nebo ohrožoval jak matku, tak dítě. Od nového tisíciletí se tento druh porodu dokonce zdvojnásobil. Podle lékařů trend souvisí i s přibývajícím vyšším věkem rodiček. Stoupající číslo porodů císařským řezem, kterých bylo v roce 2016 24,9 procenta, je však spojené i s přáním nastávajících matek. Ty si tento druh porodu vybírají hlavně kvůli strachu nebo kvůli bezbolestnému průběhu.
Jeden z nejvyšších podílů porodů císařským řezem mají v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. Tam se počet „císařů“ pohybuje mezi 37 a 38,5 procenty. „Tento vyšší počet, než je průměr v ČR, je především daný vysokou koncentrací předčasných porodů, porodů rizikových (včetně např. porušené placentace apod.) a také díky přítomnosti „Fetálního centra“, kde se kolegové zabývají nitroděložním operováním plodů u vícečetných gravidit. A také tyto porody ve většině případů jsou indikované k ukončení císařským řezem,“ řekl pro Echo24 primář nemocnice Hynek Heřman.
Podobně je na tom pražská porodnice U Apolináře. V minulém roce došlo v porodnici k 4552 porodům, z toho 1645 císařským řezem. „Císařským řezem bylo provedeno 36,1 procenta porodů. Koncentrujeme ale nezávažnější patologie z České republiky,“ řekl pro Echo24 vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK Antonín Pařízek.
Oproti tomu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady nastal výrazný pokles porodů císařským řezem. „Porodnici FNKV se podařilo snížit podíl porodů císařským řezem z 32,2 procent v roce 2016 na 19,6 procent v roce 2017,“ řekl pro Echo24 primář kliniky Michael Halaška. „V říjnu 2016 jsme přešli jako tým devíti lékařů z Fakultní nemocnice Motol do FNKV. Tím došlo ke změně indikací a hlavně vedení porodů. Do našeho příchodu bylo procento dokonce vyšší, kdy dosahovalo 39 procent,“ řekl pro Echo24 primář Michael Halaška.
Děti mohou mít trvalé následky
Císařské řezy však mají i své zastánce. Řadí se k nim zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě Ladislav Krofta. „Ženy by měly mít možnost zvolit si císařský řez jako způsob porodu. Nemůžeme je nutit do klasického porodu, pokud to tak nechtějí,“ řekl Ladislav Krofta. Podle něj ho k tomuto názoru vede letitá zkušenost s prací na porodním sále a taky v oblasti urogynekologie. Postoj je navíc dle Krofty podobný i u ostatních porodníků, problémem je, že pro veřejnost je tento druh porodu na vyžádání tabu.
V České republice oficiální žádost o možnost císařského řezu neexistuje. Běžnou praxí se tak s tímto druhem porodu mohou rodičky setkat například ve Velké Británii či v Německu. Největší nárůst je však v Jižní Americe, kde se takto narodí každé druhé dítě. Podobně jsou na tom Spojené státy, kde je každé třetí dítě porozeno císařským řezem. Od odborníků však nejvíce zaznívá varování, že takto porozené děti mohou mít trvalé následky. Ty se mohou vyskytnou v dechovém ústrojí, v imunitním systému, v cukrovce, obezitě či ve vysokém riziku astmatu.
„V současné době je císařský řez operace naprosto bezpečná, ale to je pouze krátkodobý pohled, protože musíme brát v potaz také dlouhodobé výsledky, a ty tak pozitivní nejsou,“ řekl vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK Antonín Pařízek. I matky mívají po císařském porodu větší potíže s kojením a déle se zotavují. Dle Pařízka je důležité, aby se na dítě přenesli mikrobi z matčiných porodních cest.
„Je prokázáno, že pokud není optimálně provedeno bakteriální osídlení miminka v prvních dnech, týdnech, měsících života, hrozí různé následky v dětství i dospělosti člověka,“ řekl Antonín Pařízek. Později v dospělosti se pak mohou projevit rizika s onemocněním srdce a cév, střevních zánětů, rakoviny, cukrovky druhého typu a psychických problémů.