ENERGETIKA

Výboru pro výstavbu jaderných zdrojů, v němž má sedět i opozice, bude předsedat premiér Babiš

ENERGETIKA
Výboru pro výstavbu jaderných zdrojů, v němž má sedět i opozice, bude předsedat premiér Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda změnila statut Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Předsedou výboru bude premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředsedkyní ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Dalšími místopředsedy budou vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Novinářům to po jednání kabinetu řekl Hamáček s tím, že cílem výboru je stabilní a cenově dostupná elektřina. Vláda chce nabídnout místa ve výboru i opozici.

Míl, který byl v minulosti mimo jiné šéfem energetické společnosti ČEZ, je zmocněncem od začátku února. Nahradil Jána Štullera. Nováková na konci ledna uvedla, že o investičním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku by mohlo být jasno do dubna letošního roku. Slibovat, že tendr na stavbu bude vypsán letos, je ale předčasné, dodala.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Posun by mohlo přinést čtvrteční mezinárodní energetické fórum, které se uskuteční v Poslanecké sněmovně. S příspěvky k tématu stavby nových jaderných zdrojů vystoupí Babiš, Nováková, Míl, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Představí se také potenciální dodavatelé stavby.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií. Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Její první blok je v provozu od roku 1985.

,