Babiš v Evropě: Nemakám, kecám

Babiš v Evropě: Nemakám, kecám

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andrej Babiš své konání ve vládě v demisi bez důvěry ospravedlňuje mimo jiné tím, jak po dlouhé době jako první politik začal hájit české zájmy v Evropské unii. Pravda, hodně o tom mluví. Výsledky bohužel nejsou vidět. Jaký konkrétní český zájem Andrej Babiš obhájil? Veřejně dostupné zdroje mlčí o tom, že by se něco takového stalo. Babiš je ostrakizován, jako bývá každý premiér v demisi bez důvěry. Partneři ho přirozeně považují za bezperspektivního. U Andreje Babiše se k tomu ještě přidává fakt, že je obviněn z podvodu velkého rozsahu s evropskými dotacemi.

Za etalon jeho výsledků se dá použít jeho oblíbený reverse charge u daně z přidané hodnoty. Mluví o něm od chvíle, kdy se stal v roce 2014 ministrem financí. Výsledek je nula. Z Twitteru a Facebooku jsme byli Andrejem Babišem průběžně informováni, kolik už má tento plán v Evropě stoupenců a jak kvůli němu všichni Babiše obdivují.

Teď přichází výsledek. U změn daní platí jednomyslnost. Každá země má právo veta. Tady ho využili Francouzi, na něž frankofil Andrej Babiš tolik spoléhal, že budou jeho parťáci. Se skromností sobě vlastní se chlubil, jak ho kdysi Emmanuel Macron, tehdy ještě jen jako adept na prezidentské křeslo, spolu s jedním z nejbohatších Francouzů, Bernardem Arnaultem, navštívili v jeho restauraci na Azurovém pobřeží. Skromně dokonce tvrdil, že svým ANO inspiroval Macrona pro jeho hnutí.

Macron teď jasně řekl, že žádnou babišovskou reverse charge nechce. „Sedím s velvyslanci EU na obědě a právě jsem se dozvěděl, že zase neprošel reverse charge. Nelíbil se Francouzům. Tohle je francouzská solidarita? Taky Slovinci a Řekové proti. Samozřejmě to nevzdáme. Hned píšu dopis Macronovi a chceme to projednat na Evropské radě,“ napsal Babiš v pátek pětadvacátého května na Twitteru.

Bude celkem zajímavé sledovat, co mu Macron odpoví. Podle diplomatických zdrojů nejsou vztahy mezi Babišem a Macronem vůbec tak růžové, jak nás Andrej Babiš přesvědčuje. Už ve čtvrtek, den před Babišovým tweetem, média informovala, že během únorové schůzky měl Macron na Babiše zvyšovat hlas a mimo jiné mu připomenout i jeho trestní stíhání za poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Odcházejícím Babišovým ministrem zahraničí Martinem Stropnickým na květen ohlašovaná Macronova návštěva v Praze se ukázala být blamáží nebo čistým výmyslem.

Další velkou příležitostí, kde může předvést Andrej Babiš své vyjednávací schopnosti ve zteči s Macronem, je připravovaný evropský rozpočet na roky 2021–2028. První návrh je výrazně promigrační, jak správně upozornil maďarský premiér Viktor Orbán. Přesouvá peníze ze střední do jižní Evropy, protože kromě bohatství chce brát při rozdělování dotací v úvahu mimo jiné i nezaměstnanost nebo počet přijatých migrantů. Každá země má právo veta, podobně jako u daní. Orbán už řekl, že pokud zůstane rozpočet v této podobě, veta využije. Andrej Babiš mlčí. Osoba trestně stíhaná za zneužití evropských peněz a poškození zájmů Evropské unie si těžko může dovolit rozpočet vetovat.

Andrej Babiš působí v této chvíli jako velký protiklad Emmanuela Macrona. Francouzský prezident moc nekecá a maká. Prosazuje totiž věci, které se části francouzské společnosti nelíbí. Ať už jde o velmi přísnou migrační politiku, která trestá rokem vězení natvrdo nelegální překročení hranic, nebo výrazné zpřísnění důchodů a pracovního práva. Takže je bez velkého mediálního humbuku diskrétně protahuje parlamentem.

29. května 2018