Rusové se chlubí největší atomovkou Sarmat. „Bude sériová výroba,“ tvrdí Rogozin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ředitel ruské Státní korporace pro kosmické aktivity „Roskosmos“ Dmitrij Rogozin zveřejnil na účtu na sociální síti Telegram fotografii, která má zachycovat „nejmocnější jadernou střelu na světě“ RS-28 Sarmat. Podle něj se raketa, kterou Rusko údajně úspěšně otestovalo v dubnu, připravuje na další testy a sériovou výrobu.
„Nejsilnější jaderná střela globálního doletu na světě se připravuje na nové testy a sériovou výrobu,“ uvedl Rogozin na Telegramu.
Zbraň leží zakrytá na korbě nákladního vagonu nespecifikovaném místě. Rusko předpokládá, že bude zařazena do výzbroje koncem roku 2022.
Ruský prezident Vladimir Putin po dubnovém testu testu prohlásil, že „tato jedinečná zbraň přiměje k zamyšlení všechny, kteří se pokoušejí ohrožovat Rusko“.
Sarmat, v kódu NATO nazývaná Satan II, je vůbec největší balistická raketa s hmotností přes 208 tun. Díky doletu až 18 000 kilometrů může létat ke svým cílům (v USA) přes jižní pól, a ne kratší vzdálenost přes severní. Právě na severu je umístěna většina amerických protiraketových systémů.
USA ale význam a sílu Sarmatu zpochybňují. Sarmat podle Pentagonu neobsahuje nijak revoluční technologie a test bylo jen „harašení zbraněmi“, které mělo zřejmě udělat dojem na domácí publikum poté, co ruská armáda neslavně přišla o vlajkovou loď černomořské flotily Moskvu při bojích na Ukrajině.
Koncem dubna na televizním kanálu Russia 1 ruská propagandistka Olga Skabejevová a poslanec Státní dumy Alexej Žuravlev diskutovali o tom, za kolik sekund by mezikontinentální balistická raketa Sarmat doletěla do hlavních měst Velké Británie, Německa a Francie, které dodávají zbraně Ukrajině. Více jsme o tom psali zde.