Ceny rostou a bude hůř. Vysoká inflace bude požírat úspory v bankách celý rok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lidé každým měsícem musí platit za některé zboží více peněz, než tomu bylo dříve. Tempo růstu spotřebitelských cen totiž nadále roste i přes mírný pokles v červnu. Nejvíce zdražily pohonné hmoty a oleje, takže zejména řidiči pociťují znatelné dopady. Roste však i cena u neřestí v podobě alkoholu a tabáku. Výhled do budoucna však napovídá, že vysoký růst cen se udrží nejméně do konce roku. To je špatná zpráva zejména pro ty, kteří si spoří své peníze v bankách.
Nová data Českého statistického úřadu ukazují, že meziročně stouply ceny o 2,8 procenta, zatímco v květnu to bylo 2,9 procenta. I když se může jednat o malý pokles, tak je to stále o 0,1 procentního bodu více než očekávala v prognóze centrální banka. Jako největšími tahouny jsou uváděny statistickým úřadem zejména pohonné hmoty a oleje, které vzrostly meziročně o 20,2 procent.
Kromě toho rostly ceny u alkoholických nápojů a tabáku i o 6,7 procenta a bydlení a ceny nájemného o 2,1 procenta. Rostly také ceny u vodného a stočného o 5,5 procenta. Oproti tomu ceny u elektřiny o 3,4 procenta klesly a stejně tomu tak bylo u zemního plynu o 4,7 procenta. Snížila se také cena u potravin a nealkoholických nápojů, kdy cena vepřového klesla o 9,7 procenta, ovoce o 7,1 procenta a zelenina o 6,8 procenta.
Zdražování u některých položek je způsobené koronavirovou krizí. To platí zejména u růstu vodného a stočného, jak upozornil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Voda zdražuje paradoxně proto, že její spotřeba byla loni kvůli pandemii ponížená, takže vodárenské společnosti musí výpadek v tržbách dorovnávat zdražením, aby měly na nutné investice. Obecně je výraznější zdražování v oblasti služeb než zboží, což souvisí se snahou podnikatelů ve službách dohnat po otevření ekonomiky pandemické manko,“ řekl Kovanda.
Podle něj je také pravděpodobné, že inflace v příštích měsících nadále zrychlí a bude atakovat úroveň tří procent. Centrální banka považuje tuto hranici jako toleranční pásmo a je tak zřejmé, že dojde k dalšímu růstu úrokových sazeb.
Vysoká inflace nyní požírá úspory na spořících účtech. Nejvíce to pocítí lidé, kterým nerostou příjmy z jejich zaměstnání. „Česká národní banka na vývoj inflace již reagovala růstem úrokových sazeb. Přesto stále můžeme říct, že naše měnová politika je uvolněná. To pomáhá k rychlému oživení ekonomiky, ale zároveň vede ke zdražování produktů a služeb. Do těžké situace se tak mohou dostat lidé, kterým v uplynulém období klesly příjmy,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Ceny ale budou růst dál. Vyplývá to i z varovných čísel u výrobců, kterým se zdražuje zboží. To je příklad průmyslu, stavebnictví nebo rostlinné výroby. V průmyslu rostou ceny meziročně o 4,6 procenta, což je nejvíce za posledních deset let. Ve stavebnictví rostly zejména ceny materiálů a výrobků ke zpracování. Kromě toho se zvyšují také ceny nemovitostí, což bude znamenat vyšší ceny novostaveb a další obtíže na realitním trhu.
Vyšší růst spotřebitelských cen bude znamenat, že se peníze uložené na spořících účtech začnou znehodnocovat. Přiznává to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého je nyní chybou spořit peníze v bance. „Je příhodnější peníze utratit nebo, ještě lépe, investovat. Běžné úspory totiž budou citelně ztrácet svoji kupní sílu v každém ze scénářů: buď kvůli zápornému nominálnímu úročení, nebo kvůli výrazné spotřebitelské inflaci,“ řekl Kovanda.