Tvrdě proti odpůrcům očkování: 7000 zdravotníků nesmí do práce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Řecké nemocnice postavily mimo službu 7000 svých zaměstnanců, protože se nechtěli nechat očkovat. Napsal to německý deník Welt. Vláda v Aténách svůj postup obhajuje tím, že se jí díky tvrdým opatřením daří snižovat počty nakažených. Čeští politici o povinném očkování pro skupiny lidí neuvažují.
První zářijový den uplynula v Řecku lhůta, do kdy se pracovníci ve zdravotnictví měli nechat očkovat. Po tomto datu odmítala většina nemocnic vpustit neočkované zaměstnance. Zdravotníci protestovali proti povinné vakcinaci na několika demonstracích, poslední z nich se konala ve čtvrtek. Někteří vstoupili do stávky, jiní si vzali neplacené volno.
„Vláda zavádí opatření nikoliv ze zášti, nikoliv jako represivní krok k zahájení války, ale se snahou chránit společnost jako celek,“ hájí kroky mluvčí řecké vlády Yannis Oikonomou. Řecku zatím strategie vychází. Počty úmrtí na covid-19 tam rostly ještě předposlední prázdninový týden, minulý týden už klesaly.
Tlak vlády nemíří jen proti pracovníkům ve zdravotnictví. Od poloviny září si všichni neočkovaní budou platit testy ze svého. Zaměstnavatelé od nich mohou požadovat až dva testy týdně. Atény zdůvodňují zavedení razantních opatření ohledy na hospodářství. Další lockdown už si Řecko nemůže dovolit. Zároveň se země během turistické sezony dostala do čtvrté vlny pandemie.
Počty nakažených sice už začaly klesat, ale jednotky intenzivní péče jsou stále zatíženy ze 70 procent své kapacity. Podle údajů řecké vlády je 90 procent covidových pacientů neočkovaných, nebo jen s jednou dávkou. Pod tlakem vlády počet očkovaných vzrostl, přesto vakcínu stále odmítá odhadem dvacet procent zdravotníků.
S náhlým nedostatkem zaměstnanců se vláda vyrovnává tím, že v nemocnicích provozovaných státem zakázala od začátku září dovolené. Zároveň rozjela kampaň na nábor nových lidí. Protestující chápou opatření jako nespravedlivý trest za to, jak během pandemie pečovali o pacienty.