Vleklá kauza pokračuje: poslanci potřetí rozhodnou o Babišově vydání ke stíhání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslance mají v úterý rozhodnout o žádostech o vydání předsedy ANO a někdejšího premiéra Andreje Babiše k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo a Bohuslava Svobody (ODS) v kauze někdejší pražské karty opencard. V obou případech už 18. ledna rozhodl mandátový a imunitní výbor o doporučení sněmovnímu plénu oba poslance vydat.
Případ se týká údajného dotačního podvodu. Celý proces s vydáváním ke stíhání se přitom opakuje již potřetí a zasahuje tak celkem do třetího funkčního období Poslanecké sněmovny. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát, přesto se však případ nestihl dostat před soud.
Babišovo stíhání bylo dokonce v roce 2019 na několik měsíců zrušeno, než jej znovu obnovil tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ani v následujícím času do voleb se však dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi nepodařilo práce na spisu dokončit, a tak požádal sněmovnu loni na podzim o již třetí vydání.
Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). I ona v minulosti odmítla protizákonné jednání. Policie oba obviněné stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačnímu podvodu.
„Prasárna, zkorumpovaný systém.“ Babiš od počátku vinu odmítá
Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy dospělé děti Adriana a Andrej a bratr jeho partnerky Moniky Martin Herodes. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů, které spravuje mimo jiné jeho manželka Monika.
Andrej Babiš se od počátku možnosti pochybení brání, z vyšetřování kauzy v minulosti vinili i tehdejší opozici, která je nyní ve vládě. „Ta prasárna, že do toho dávají moji paní, moje děti, to je přes čáru! A jsou za tím lidi, kteří tady nakradli desítky miliard, o tom jsem přesvědčený,“ prohlásil Babiš před čtyřmi lety v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Zároveň v jedné z odpovědí tvrdil, že je připravený a toho „zkorumpovaného systému se nebojí.“
Obě kauzy, o nichž budou poslanci v novém roce rozhodovat, se vlečou již mnoho let. Zatímco exprimátora Bohuslava Svobodu (ODS) vydali poslanci k stíhání kvůli kauze Opencard již v roce 2014, v minulém volebním období naopak byla sněmovna proti a nevydala jej. Naopak Babiš byl k trestnímu stíhání vydán pokaždé.