Česko bude v kauze MUS po Švýcarsku žádat náhradu škody
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Švýcarská nejvyšší soudní instance v hlavních bodech odmítla odvolání pěti odsouzených v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Nařídila však nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty tří odsouzených, a to Oldřicha Klimeckého, Jiřího Diviše a Marka Čmejly. Spolkový soud v Lausanne dále uznal odvolání České republiky týkající se účasti v soudní proceduře. Podle českého ministerstva financí český stát nyní bude u švýcarských soudů v kauze MUS uplatňovat náhradu škody. Dostat se tak zřejmě může k miliardám korun zabavených ve Švýcarsku.
Spolkový soud potvrdil rozhodnutí federálního trestního tribunálu v Bellinzoně z podzimu 2013 o zabavení peněz odsouzených exmanažerů MUS. Švýcarští vyšetřovatelé zadrželi na jejich švýcarských kontech v přepočtu přes 13 miliard korun (přes 600 milionů švýcarských franků). Před čtyřmi lety soud rozhodl, že ze zablokovaných peněz žádné neuvolní jako odškodné pro Česko ani pro společnost Czech Coal Services, nástupce MUS.
Spolkový soud v pátek ale v prohlášení uvedl, že vyhověl stížnosti ČR, jejíž účast jako poškozené strany dříve soudy zamítly kvůli opožděnému přihlášení. „O nárocích českého státu může rozhodnout federální trestní soud v rámci dodatečného samostatného řízení,“ vysvětlil soud.
České ministerstvo financí v pátek už potvrdilo, že po úspěchu odvolání u švýcarského nejvyššího soudu bude náhradu škody uplatňovat.
Spolkový soud zároveň nařídil nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty tří odsouzených. Před čtyřmi lety soud v Bellinzoně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Přezkum se má týkat trestů Klimeckého, Diviše a Čmejly. Odvolání Koláčka a Krause soud zamítl.
Koláček se léčí mimo ČR a text rozhodnutí zatím nezná. Do Česka se vrátí v první polovině ledna a komentář poskytne až po seznámení se s verdiktem.
„Rozsudek byl v některých zásadních částech zrušen a vrácen k dalšímu řízení. Zejména pokud jde o výši pokut, ale také o délku trestu,“ uvedla v pátek advokátka odsouzených Karolina Zelenková. V kauze bude podle ní znovu rozhodovat soud v Bellinzoně.
Soud vyhověl také stížnosti dalšího odsouzeného aktéra kauzy, bývalého vysokého manažera Světové banky a Mezinárodního měnového fondu Belgičana Jacquese de Grooteho. Nařídil přezkoumat, zda jednal záměrně. Úlohou de Grooteho podle vyšetřovatelů bylo přesvědčit Česko, aby v roce 1998 přistoupilo na prodej zbytku akcií MUS vlastníkům většiny.
Soud nižší instance má podle tiskové zprávy Spolkového soudu přezkoumat i „určité další otázky v souvislosti s náklady a odškodněním“. Soud prý dále odmítl stížnosti „třetích stran, u nichž byly zabaveny prostředky“.
Na vyřízení podle soudu stále čekají další dvě stížnosti, jež se týkají zabavení majetku a placení náhrady škody dědicům jednoho z obviněných, který zemřel ještě před procesem. V březnu 2013 zemřel Luboš Měkota.
Kauzou se zabývá také justice v ČR. V květnu žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.
Původně bylo obviněno osm lidí. Kromě zesnulého manažera Měkoty čelil stíhání i bývalý lobbista a obchodník se zbraněmi Pavel Musela. Kvůli jeho zhoršenému zdravotnímu stavu ale loni v květnu žalobce toto stíhání přerušil.