Zemanovi znárodňují poradce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kolem čínské společnosti CEFC se v uplynulých měsících dějí podivné věci. V posledních dnech to kulminuje do zpráv, že předsedu představenstva Jie Ťien-minga vyšetřují čínské úřady kvůli údajným finančním podvodům. Podle některých zpráv měl být dokonce zatčen a obří firmu, která má vedle majetku také obrovské dluhy, měl podle agentury Reuters převzít stát. CEFC to dementuje. Zdroje se rozcházejí.
Informace se v zásadě nedají ověřit, protože na čínské zdroje není velké spolehnutí. Tato čínská investiční skupina, která si tolik oblíbila Prahu, že si z ní udělala sídlo své evropské centrály, nebyla žádným etalonem průhlednosti ani před turbulentními událostmi posledních dní.
CEFC tady zatím nemá, s výjimkou podílu 9,9 procenta v bankovní skupině J&T Finance Group, žádné strategické investice. Vlastní fotbalovou Slavii, strojírny Žďas, pivovar Lobkowicz a reality v Praze. Podstatnější než tohle všechno dohromady jsou právě ty strategické záměry. Vyšetřovaný šéf CEFC je poradcem prezidenta republiky Miloše Zemana pro „záležitosti Čínské lidové republiky“. Skupina se chce dostat do bankovnictví a televizního byznysu. Obě branže jsou v Česku dost přísně regulované a poslední události mohou strategické záměry CEFC v Česku definitivně pohřbít.
Cílem těch strategických záměrů je navýšení podílu v J&T Finance Group na padesát procent a koupě televize Nova. O tu se Číňané ucházejí společně s česko-slovenskou investiční skupinou Penta.
Navýšení podílu v J&T Finance Group zmařila v prvním pokusu kvůli „pochybnému původu“ značné části peněz, které tam chtějí Číňané vložit, Česká národní banka. Vyzvala je k doplnění informací. Rozkladové řízení není zatím ukončeno. Dá se ale přirozeně očekávat, že poslední události důvěryhodnost skupiny v očích tradičně velmi přísného bankovního regulátora nezvýší. Spíš naopak. Česká národní banka je k původu kapitálů CEFC velmi kritická, přestože tato čínská investiční skupina už předtím získala k transakci souhlas několika bankovních regulátorů včetně Evropské centrální banky.
Skepsi a distanc ale už zjevně chystá i samotná J&T Finance Group. „Aktuální zprávy ohledně CEFC nemají žádný vliv na fungování skupiny J&T Finance Group. Čínská skupina je minoritním akcionářem holdingu s podílem 9,9 procenta. CEFC z dosavadních transakcí nevznikají vůči J&T Finance Group žádná práva nad rámec standardního pasivního investora. Pro úplnost uvádíme, že J&T Finance Group nemá přímo ani nepřímo žádné nekryté expozice vůči společnostem skupiny CEFC. Případný negativní vývoj skupiny CEFC nemůže ovlivnit stabilitu J&T Finance Group,“ napsala firma už prvního března v tiskové zprávě.
Ani Rada pro televizní a rozhlasové vysílání, která by musela dát souhlas s převzetím Novy, se nijak nepohrne do toho, aby firmu s takovými pochybnostmi pouštěla do největší a nejvlivnější české komerční televize.
Velké strategické plány CEFC v Česku se tedy dost pravděpodobně blíží ke konci. Zbývá prezident Miloš Zeman. Ten si zjevně počká, jak se situace kolem jeho rádce doma vystříbří. A pokud to dopadne tak, že CEFC je opravdu v konfliktu s čínskou vládou a politbyrem, jak některé zprávy naznačují, dá Zeman jistě přednost pokračování dobrých vztahů s čínským prezidentem.