Na univerzitě zavrhli velká písmena. Píší jen malými na podporu Indiánů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kancelář pro začleňování cizí kultury a dekolonizaci na kanadské Mount Royal University v Calgary odvrhla pravidla anglického jazyka a všechna slova píše jen malými písmeny. Protestuje tím proti postavení původního obyvatelstva v Kanadě. Jejich postavení vzbuzuje pozornost poté, co byly na několika místech v Kanadě nalezeny neoznačené hroby stovek indiánských dětí.
V čele symbolického protestu stojí doktorka Linda ManyGunsová, viceprezidentka kanceláře indigenizace a dekolonizace. Oddělení hodlá používat nadále ve svých textech pouze malá písmena, jediná výjimka má platit u slov vztahujících se k původnímu obyvatelstvu Kanady. „odmítáme uznávat mocenské struktury, které utlačují, a přidáváme se k hnutí, které nepoužívá velká písmena,“ uvádí ManyGunsová na stránkách Mount Royal University. Anglický výraz „capitalize“ (používat velká písmena) totiž znamená také „využít“ něčeho.
„Podporujeme cíl rovnosti a začlenění na všechny formy života a všechny lidi. připojujeme se k vůdcům, jako jsou e. e. cummings, bell hooksová a peter kulchyski, kteří odmítají symboly hierarchie všude, kde se vyskytují, a nepoužíváme velká písmena, jen když chceme upozornit na boj Původního obyvatelstva za uznání,“ píše se dále v prohlášení. Zmiňované osoby psaly svá jména s malými písmeny, v případě Cummingse a Hooksové ale nejde o uznání indiánského obyvatelstva, spíše o uměleckou licenci. Básník E. E. Cummings navíc ve svých textech používal místy rasové urážky.
ManyGunsová je sama původem Indiánka z konfederace kmenů Černonožců. Pro deník Calgary Herald uvedla, že kvůli náladám ve společnosti se dříve za svůj původ natolik styděla, že se vydávala za Polynésanku či obyvatelku Jižní Ameriky. „Odmítáte svou kulturu, celou představu být spojován s indiánstvím. Předstíráte, že jste čímkoliv jiným, snažíte se být tak bílá, jak to jen jde,“ popsala své pohnutky ManyGunsová.
„Byla to genocida a rodiče umírali zrovna tak často jako děti na školách. Naše teritoria by měla být plná hřbitovů, ale žádné tam nestojí,“ uvedla.
ManyGunsová chce na škole vytvořit tradiční indiánskou radu myslitelů, zahradu s tradičními indiánskými plodinami nebo vyučovat původní indiánské jazyky.