Každému osmému Čechovi hrozí chudoba, všichni v EU jsou na tom ještě hůř
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Více než pětině obyvatel EU hrozí chudoba a sociální vyloučení. Vyplývá to z dat za minulý rok, které nyní zveřejnil Eurostat. Dle těchto údajů jde celkem o téměř 110 milionů lidí. Podle Eurostatu chudoba a sociální vyloučení nejméně hrozí lidem v České republice a Slovinsku, naopak nejhorší je situace v Bulharsku či Rumunsku.
V roce 2018 hrozila chudoba a sociální vyloučení více než pětině občanům EU, konkrétně 21,7 procenta z nich, což je kolem 109,2 milionů lidí. ČR se v hodnocení umístilo z členských zemí nejlépe, přičemž chudoba a sociální vyloučení hrozí u 12,2 procenta české populace. Za Českem následují Slovinsko (16,2 procenta), Slovensko (16,3 procenta), byť data našich východních sousedů jsou z roku 2017, a na dalších místech jsou Finsko (16,5 procenta), Nizozemsko (16,7 procenta), Dánsko s Francií (17,4 procenta) či Rakousko (17,5 procenta.
Which country has the highest share of people at risk of poverty or social exclusion ❓ #EndPoverty
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) October 16, 2019
Which country recorded the largest decrease in this number ❓
➡️ Find out in today's news: https://t.co/1gDI4MjQKI pic.twitter.com/xN9BOrGKjq
Na opačném konci žebříčku se nachází Bulharsko, kde hrozí chudoba téměř třetině obyvatel (32,8 procenta). Za ním se umisťují Rumunsko (32,5 procenta), Řecko (31,8 procenta), pobaltské Lotyšsko (28,4 procenta) a Litva (28,3 procenta), Itálie (27,3 procenta) nebo Španělsko (26,1 procenta).
Dle Eurostatu se riziko chudoby či sociálního vyloučení zvýšilo od roku 2008 u devíti zemí. Naproti tomu aktuálně nejhůře hodnocené Bulharsko svůj procentuální podíl výrazně snížil. V roce 2008 totiž chudoba či sociální vyloučení hrozilo u 44,8 procenta Bulharů.