„Počasí stálo na naší straně.“ České zásobníky plynu jsou plné z 92 procent
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tuzemské zásobníky plynu jsou naplněny z 92 procent a daří se tvořit zásoby. Prohlásil to na twitteru ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Například spotřeba plynu i díky teplému počasí minulý týden proti loňskému roku klesla více než o třetinu. Ve srovnání s průměrem posledních tří let Češi spotřebovali o více než čtvrtinu plynu méně.
„Počasí stálo minulý týden na naší straně, bylo nejtepleji minimálně od roku 2019. Také díky tomu se nadále daří pokrývat dovozem plynu denní spotřebu a ještě vytvářet zásoby,“ napsal Síkela. „Stoupající jistota, že Evropa následující zimu zvládne, tlačí dolů také cenu plynu. Ta je nejnižší od června tohoto roku,“ doplnil ministr.
Počasí stálo minulý týden na naší straně, bylo nejtepleji minimálně od roku 2019. To se pozitivně projevuje na spotřebě plynu, která oproti loňskému roku klesla více než o třetinu. Oproti průměru posledních tří let jsme spotřebovali více než o čtvrtinu plynu méně. pic.twitter.com/d2XXF41XCp
— Jozef Síkela (@JozefSikela) October 18, 2022
Spotřeba plynu v České republice loni přesáhla devět miliard metrů krychlových. V současnosti je podle ministra v zásobnících 3,2 miliardy metrů krychlových plynu, vloni ve stejnou dobu to bylo 2,8 miliardy. Česká republika od září získává plyn z LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven, ve kterém má pronajaté tři miliardy metrů krychlových plynu. Síkela v pondělí jednal s německým ministrem hospodářství a klimatu Robertem Habeckem o sdílení plynu v případě nouze. Síkela v pondělí uvedl, že Česko má eminentní zájem o podíl ve vznikajících německých LNG terminálech. Podle ministra jsou obě země blízko dohodě.
Evropská unie se snaží vyřešit problém vysokých cen energií za celou sedmadvacítku, jednotlivé země EU však mají vlastní nástroje na pomoc domácnostem a firmám. Česká vláda začátkem října stanovila maximální ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby a náklady na toto opatření odhadla na zhruba 130 miliard korun. Na pomoc velkým firmám pak má být od 1. listopadu vyčleněno 30 miliard korun. S dalšími opatřeními se tak tuzemská pomoc odhaduje na více než 200 miliard korun.