Podpora pro Jiřího Fajta

Ředitelé světových muzeí píší Babišovi kvůli odvolání Fajta: Jsme rozhořčeni

Podpora pro Jiřího Fajta
Ředitelé světových muzeí píší Babišovi kvůli odvolání Fajta: Jsme rozhořčeni

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Odvolání Jiřího Fajta z pozice generálního ředitele Národní galerie vyvolalo údiv i v zahraničí. Několik ředitelů světoznámých výtvarných institucí se rozhodlo za Fajta postavit a podpořilo jej v dopise zaslaném českému premiérovi Andreji Babišovi. Za nyní již bývalého generálního ředitele Národní galerie se v dopise postavili mimo jiné ředitelé věhlasných světových muzeí a galerií jako newyorské Metropolitní muzeum umění, Britské muzeum či síť londýnských muzeí Tate Gallery, k níž patří i věhlasná galerie Tate Modern.

„Propuštění Jiřího Fajta bylo jeho kolegy ve světě přijato s velkým rozhořčením. Pan Fajt má širokou mezinárodní síť, která ho oceňuje a podporuje. Tímto dopisem bychom chtěli vyjádřit náš údiv a hrůzu nad propuštěním Jiřího Fajta,“ píší ředitelé v dopise zaslaném Andreji Babišovi.

Ředitelé a ředitelky institucí v dopise českému premiérovi také vyzdvihují Fajtovo vedení Národní galerie. „Muzea níže podepsaná se dlouho těšila výtečným vztahům a intenzivní spolupráci s Národní galerií, které inicioval Jiří Fajt a dále je rozvíjel svou expertizou,“ stojí v dopise ředitelů. Ředitelé zároveň ještě dodávají, že se Fajtovi za dobu jeho působení v čele Národní galerie podařilo ztrojnásobit počet jejích návštěvníků.

Za Fajta se v dopise, na který upozornil server Aktuálně.cz, postavilo dvanáct ředitelů předních uměleckých institucí. Patří mezi ně například ředitelka sítě muzeí Tate Gallery Maria Balshawová, ředitel Metropolitního muzea umění v New Yorku Max Hollein či ředitel Britského muzea Hartwig Fischer. Dopis podepsali i představitelé Státních uměleckých sbírek Drážďany, Kunsthistorického muzea ve Vídni, Švýcarského Kunstmuseum Basel, singapurské Národní galerie či polské Národní galerie umění Zacheta.

Fajta nahradí exšéf Penamu

Jiří Fajt byl z pozice generálního ředitele Národní galerie odvolán ve čtvrtek ministrem kultury Antonínem Staňkem. Ten odchod dosavadního ředitele zdůvodnil tím, že k němu ztratil důvěru. Kromě toho navíc na Fajta podal trestní oznámení za to, že si vystavil smlouvu, kterou si údajně nechal vyplatit honorář za provedení práce. „Je to autorská smlouva, která řeší honorář za koncepci uměleckého programu Národní galerie. Za normální situace by to dělal šéfkurátor, já ho nemám, tak to dělám sám,“ řekl Fajt v rozhovoru pro Týdeník Echo a dodal, že je to „úplně standardní“ a nejde o střet zájmů. Smlouva byla v hodnotě 1,2 milionu korun. 

Fajta nyní nahradí ekonomický náměstek Národní knihovny a bývalý generální manažer společnosti Penam Slovakia Ivan Morávek. Pekárenská firma patří holdingu Agrofert, který patřil nynějšímu předsedovi vlády Andreji Babišovi. Ten jej však v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Staněk kromě Fajta odvolal také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, kterého zatím nahradí jeho dosavadní zástupce Ondřej Zatloukal. 

, tk

19. dubna 2019