„Ano, zvládli jsme to,“ řekla Merkelová o migrační krizi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vedle pandemie koronaviru představovala největší výzvu pro německou kancléřku Angelu Merkelovou migrační krize z roku 2015. Uvedla to v rozhovoru pro stanici Deutsche Welle. Kancléřka na odchodu se v něm ohlížela za 16 lety své vlády. V boji proti změnám klimatu radí mladým lidem, aby vyvíjeli více tlaku.
Nápor uprchlíků ze Sýrie a okolních zemí, a potom pandemie koronaviru si od odcházejí německé kancléřky Angely Merkelové vyžádaly nejvíc osobního nasazení. Z obou případů podle ní bylo patrné, jak se „lidí přímo dotýkají záležitosti, které souvisejí s lidským osudem.“ Řekla to v rozhovoru pro německé zahraniční vysílání Deutsche Welle.
Odpovídala také na otázku, jak si Němci poradili s příjezdem 800 tisíc migrantů v roce 2015 a jestli platí její známá věta - Wir schaffen das. (Zvládneme to.) - z tiskové konference v srpnu roku 2015. „Ano, zvládli jsme to,“ prohlásila pro Deutsche Welle. Všechno podle ní nebylo „ideální“, ale na pomoc přispěchala spousta starostů a dobrovolníků a začaly se objevovat pozitivní příběhy.
V souvislosti s migrační krizí jmenuje Merkelová dva neúspěchy: „Ještě jsme nezvládli, aby se podařilo omezit příčiny, proč uprchlíci opouští své domovy. Také jsme nezvládli, aby v Evropě vznikl jednotný azylový a migrační systém.“
Merkelová ještě před svým koncem ve spolkové vládě stihla navštívit klimatický summit COP26 v Glasgow, který se koná do poloviny listopadu. Podle ní akce už přinesla některé výsledky, které jsou ale z perspektivy mladých lidí příliš pomalé. „Společenství států už udělalo několik potřebných kroků, přesto jsou zprávy klimatického panelu OSN stále více varující,“ řekla kancléřka.
„A na to mladým lidem říkám, že musí vytvořit tlak a my musíme být rychlejší,“ uvedla kancléřka. „Nikdy se nestalo, že by odstup od zjištění vědců takto narůstal. Musí se to v tomto desetiletí změnit, musíme následovat vědecké poznatky a udržet oteplování velmi blízko u 1,5 stupně,“ dodala.
Na dotaz, co bude dělat, až opustí úřad, Merkelová odpověděla: „To ještě nevím, co potom udělám. Už jsem řekla, že si nejprve trochu odpočinu a uvidím, co vymyslím.“ Chystá se hodně číst a spát. Moderátor poznamenal, že si po 16 letech nelze kancléřství představit bez ní. „Zvyknete si,“ řekla s úsměvem.