Iniciativa podala trestní oznámení na šéfa ÚZIS, prý zkresloval data. Dušek to odmítá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Iniciativa za návrat dětí do škol podala trestní oznámení na šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška. Dušek měl podle ní přinést zkreslená a nadsazená data o počtu pozitivně testovaných dětí ve školách a to až trojnásobně. Na základě těchto dat se podle iniciativy mohli poslanci chybně rozhodnout o prodloužení povinného testování antigenními testy ve školách. Dušek jakékoli pochybení odmítá s tím, že šlo o neočištěná data, která vycházela přímo z primárního hlášení škol.
Ta jsou až následně prošetřována a ověřována PCR testy. Tyto postupné revize později počty nakažených žáků podstatně snížily.
Iniciativa Vraťme děti do školy. Bez podmínek podala trestní oznámení na ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška, Echo24 o tom za iniciativu informovala Martina Novotná. Dušek měl podle iniciativy ze své funkce přednést v Poslanecké sněmovně v polovině května „zkreslená a nadsazená data“ o výsledcích testování ve školách za období od 12. dubna do 10. května, na jejichž základě se podle iniciativy mohli poslanci chybně rozhodnout o prodloužení plošného testování žáků o další měsíc (do 30. června). Podle iniciativy tím mohla být vzhledem k nákupní ceně testů způsobená škoda v řádech několik stovek milionů korun.
„Rádi bychom zdůraznili, že dle zjištěných informací nejsou školy v žádném případě ohniskem nákazy covid-19 a podíl pozitivních
osob po PCR konfirmaci je s hodnotou 0,0111% minimální. V kontrastu s tímto uvádíme, že zjištění jednoho pozitivního žáka stálo
daňové poplatníky téměř 600 tisíc korun a z celkového počtu 8 649 041 testovaných jich bylo vyhledáno pouhých 961 pozitivních
(ne nutně nemocných). Přestože z výsledků je již dlouhodobě zřejmé, že testování ve školách je plýtváním finančních prostředků,
připravuje vláda od září 2021 další kolo nesmyslného testování žáků za peníze daňových poplatníků,“ míní člen iniciativy Jan Lank.
Stát podle Lanka utratil minimálně 575 miliónů korun jen za dva měsíce nuceného plošného testování dětí ve školách. A dodává, že se nejedná o částku konečnou.
Členové iniciativy upozorňují na rozdílná čísla počtu školních záchytů, která podle ní prezentoval Dušek 13. května na semináři v Poslanecké sněmovně, a která se neshodují s výrazně nižšími čísly pozitivních dětí, která evidují krajské hygienické stanice.
Dušek podle České tiskové kanceláře na květnovém semináři ve sněmovně uvedl, že dosud bylo u žáků a studentů provedeno 3,7 milionu testů a u zaměstnanců škol milion testů. U dětí pak bylo podle Duška 1418 pozitivních záchytů a u zaměstnanců 539 záchytů.
Duškem zveřejněná čísla se podle iniciativy neshodují s čísly, která si iniciativa později vyžádala, mnohdy s obtížemi, od všech čtrnácti krajských hygienických stanic. Ty totiž za stejné období hovoří sice o stejném počtu provedených testů, uvádí však pouze 551 pozitivních testů u dětí (o 867 méně) a 160 u pracovníků škol (o 379 méně).
Dušek pochybení odmítá, data byla předběžná
„Je to pravděpodobně nedorozumění,“ řekl pro Echo24 Dušek s tím, že data, o kterých hovořil, byla pouze neočištěná data, která vycházela přímo z primárního hlášení škol. „Tato data se poté předávají k dalšímu šetření a u jednotlivých záchytů je prováděn konfirmační PCR test,“ vysvětlil Dušek.
Řekl také, že pouze jen u asi 30 % pozitivních záchytů následně krajské hygienické stanice trasováním a epidemickým šetřením potvrdily, že souvisí se školní docházkou. To podle něj ale platí jen pro třídy ve věku do 15ti let, která jsou nejvíce reprezentativní. U starších dětí ve věku od 16ti do 19ti let, které ovšem strávily ve škole za dobu epidemie daleko méně času, se nakonec potvrdí asi jen 5 % nákaz.
Dušek upozornil, že ÚZIS žádnými vlastními daty nedisponuje. „Všechno jsou to data krajských hygienických stanic, takže pokud je někde nějaký rozpor, tak je u nich,“ řekl. „Testování ve školách běží v dikci hygien, diagnostika pozitivních dětí běží v dikci hygien, konfirmace běží v dikci hygien, trasování taktéž. Mně ty počty, které jsem prezentoval a které jsou uzavřeny ke konci června, dávají velmi logický obrázek,“ dodal. Potvrdil však, že u antigenních testů musíme počítat s vysokou mírou falešné pozitivity. V této otázce je podle něj nicméně nutné obrátit se na Národní referenční laboratoř nebo ministerstvo zdravotnictví.
„Pokud si tato iniciativa myslí, že ta prezentovaná čísla jsou v nějakém rozporu, tak ať mě kontaktují. Rád se s nimi sejdu. Ta čísla nejsou moje. Pokud vím, tak v květnu padlo správné rozhodnutí, a to takové, že se děti mají do školy vracet,“ dodal Dušek s tím, že byl velkým zastáncem návratu dětí do škol, a to i po prázdninách. Ovšem za bezpečného režimu, které podle něj dokáže zajistit testování.
Vraťme děti do školy je iniciativa rodičů a příznivců, kterým není lhostejné, jakým způsobem vládní představitelé zachází s fyzickým a psychickým zdravím dětí a dospívajících při řešení otázek týkajících se tématu covidu-19. Okolo epidemie covidu-19 je podle iniciativy mnoho nejasností i mediální a politické propagandy. Kvůli tomu podle členů iniciativy trpí celá generace žáků a studentů, kterým je upřeno právo na svobodné a plnohodnotné vzdělání bez podmínek.