Velikonoce v rizikové zemi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koronavirus je pod kontrolou, víc lidí se uzdravuje, než nově nakazí. Bilance kancléře Sebastiana Kurze vzbuzuje obdiv celého Rakouska. Země, jejíž lyžařská střediska byla označena za jeden z hlavních zdrojů nákazy, jako první v Evropě ohlásila, že zruší zákaz vycházení a nechá otevřít obchody. Kurzově Lidové straně (ÖVP) rostou preference a kancléř by mohl užívat úspěchu. To by však nesměly přijít Velikonoce.
Když kancléř na pondělní tiskové konferenci ohlašoval itinerář, podle kterého se malé obchody otevřou už za týden, nákupní centra a řemeslné provozovny do konce dubna, když oznamoval, že v květnu bude možné chodit do školy a v červnu na veřejné akce, byla jeho tvář ještě vážnější než v minulých dnech. Důvod byl zřejmý. Velikonoce jsou v Rakousku hlavním svátkem roku, scházejí se při nich velké rodiny a pořádají oslavy. Lepší místo pro přenos infekce se těžko hledá. Pokud se lidé vymknou o Velikonocích karanténě, osvobodí se také koronavirus a nastane druhá vlna. Proto kancléř využil arzenál nejhlubších emocí, aby Rakušany od návštěv příbuzných odradil: „Také já budu svým rodičům jen telefonovat a držet odstup. Právě proto, že je miluji,“ vzkázal kancléř přes nejčtenější deník Krone.
Přesto se kancléři a jeho vládě nepodařilo udržet roli brilantních manažerů, kteří si se vším vědí rady. Rodinné oslavy o velikonočních svátcích se ministři nejdříve pokusili regulovat vyhláškou, podle níž může do každého domu přijít na návštěvu najednou nejvýš pět lidí. Snaha omezit počet návštěvníků ovšem vzbudila dojem, že se rodinné oslavy naopak budou tolerovat. Proto byla v pondělí vyhláška zrušena s upozorněním, že se všichni mají chovat podle pravidel zákazu vycházení, tedy chodit ven pouze nakupovat, případně na procházku a potkávat se maximálně ve dvou. Zároveň ovšem ministr vnitra Karl Nehammer, rovněž z ÖVP, veřejnost ujistil, že policie nebude nikoho stíhat, i když se dozví, že někde probíhá oslava s účastníky, kteří v daném domě nebydlí. Zasáhnout mohou až ve chvíli, kdy je slavící skupina svým rámusem fakticky sama vyzve, aby do domu vstoupili. Pak mohou návštěvníky pokutovat za to, že opustili svůj dům a porušili zákaz vycházení. Z toho je vidět, že rakouské úřady nemají šanci ani zájem kontrolovat provoz ve velkých venkovských usedlostech, kde se oslavy obvykle odbývají. Ministru zdravotnictví Rudolfu Anschoberovi (Zelení) nezbývá než apelovat, ať se neslaví.
Levice nesmí do parku
Velikonoční patálie, která pokazila kancléři oslavy byť dílčího vítězství nad koronavirem, připomíná, že s odchodem infekce opět začíná politika. První střety na rakouské půdě dávají za pravdu klasickému, byť vysmívanému tvrzení prezidenta Václava Klause, že každý životní styl i způsob oblékání má politický podtext. Oslavy Velikonoc, zvlášť v kruhu širší rodiny, jsou nepochybně pravicové, jak osvědčili lidovci. Bylo vyloučeno, aby oslavy zakázali, protože by tak rozzlobili tradiční křesťanské voliče. Nejvýš bylo možné připomenout, aby si dali pozor a dodržovali nutný odstup.
Tento mírný přístup má dokonce praktický smysl v odlehlých venkovských oblastech Korutan nebo Dolního Rakouska, kde se infekce dosud neobjevila. Přesto tím lidovci naštvali opoziční sociální demokraty. Pokud náleží soukromé oslavy pravici, pak jsou naopak navýsost levicové vycházky v městských parcích, kde se tradičně scházelo dělnictvo a kde dnes provozují jogging intelektuálové. Ovšem vláda, která jedná s venkovskými katolíky v rukavičkách, bez milosti zavřela státní zahrady včetně historických zahrad Augarten a Schönbrunn. „Je to víc než obyčejná zlomyslnost?“ ptá se rozhořčený komentátor levicového deníku Standard.
Zlý Sobotka
Obdobný souboj mezi levicí a pravicí proběhl nad ještě žhavějším tématem „Sobotkovy apky“. Bývalý ministr vnitra a současný šéf sněmovny Wolfgang Sobotka (ÖVP) patří ke koronavirovým jestřábům a prosazuje co nejpřísnější zákazy. Jeho chvíle přišla, když se měla celostátní karanténa zmírnit. Pokud bude možné nakupovat a chodit všude, pak je třeba zavést další opatření, aby se zabránilo novým rizikům. Sobotka, první rakouský politik, který se nechal fotografovat s rouškou, zároveň přišel s opatřením, kterému se v Česku říká chytrá karanténa. Podle plánu se měli všichni rakouští občané přihlásit přes „Corona-App“ do databáze Červeného kříže, který potom přes telefon zmapuje kontakty nakažených. Protože dva miliony Rakušanů nemají smartphony, budou ostatním rozděleny klíčenky s potřebnou funkcí. Aplikace je připravena ke spuštění, ovšem Sobotka narazil na rozhořčený odpor levice, jejíž lídři Sobotkovu aplikaci označili za „přestřelený a neuměřený zásah do ústavních práv“. Přidala se i vládní strana Zelených: nápad podpořila s tím, že se občané mohou hlásit dobrovolně. Útěchou Sobotkovi může být nařízení, že se v pondělí zavedla povinnost nosit roušky v supermarketech a od příštího úterý bude platit ve veřejné dopravě.
Přesto existují opatření proti koronaviru, na kterých se levice i pravice shodnou, konkrétně sem patří zavírání hranic. Kancléř Kurz se nechal slyšet, že svoboda cestování „tak, jak ji známe“ musí zůstat omezena, dokud se proti koronaviru nenajde vakcína, která by obyvatelstvo ochránila před importovanou infekcí. „I když se v Rakousku staneme pány koronaviru, pak musíme myslet na to, že to jiné země nedokážou, a proto nadále zůstanou rizikovými regiony,“ prohlásil Alexander Schallenberg, ministr zahraničí země, kterou naopak Česko zahrnuje do těch rizikových. Srozuměni s tím jsou vládní Zelení i opoziční sociální demokraté, proti se však nesmiřitelně postavila třetí síla, liberální strany NEOS a FPÖ. „Vakcína bude až za rok, to by znamenalo absolutní uzavření Rakouska,“ tvrdí zdravotní expert NEOS Gerald Loacker. „Kancléř prosazuje model NDR, o kterém jsme si v celé Evropě mysleli, že už byl překonán,“ podivil se šéf poslanců FPÖ Herbert Kickl.