Policie začala vracet peníze z falešné sbírky a chystá trestní stíhání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyšetřovatelé případu tří údajných sirotků, na které byla vypsána sbírka, již vrátili peníze několika desítkám lidí. Poškozených je více než 1200 a celková částka, kterou zaslali na účet organizátorky charitativní sbírky Evy Ptáčkové, přesahuje 1,3 milionu korun. Redakce Echo24 informaci získala od zdroje blízkého vyšetřování.
Pražská policie případ prošetřuje od začátku srpna pro podezření z podvodu a účet zablokovala. Vyšetřovatelé se chystají v brzké době zahájit trestní stíhání. „Tři sirotci neexistují. Dosud shromážděné důkazy nasvědčují, že za podvodem měla být osoba, která účet zřizovala,“ uvedl zdroj blízký vyšetřování. Oficiální vyjádření k případu přislíbila policie v následujících dnech.
Policie v těchto dnech rozesílá poškozeným, kterých je celkem 1258, formuláře s poučením o právech poškozeného. Informuje je, že veškeré peníze se podařilo zajistit a budou postupně vraceny poškozeným. Malé části poškozených již policisté peníze odeslali. Jde však jen o pár desítek z celkového množství osob, které v dobré víře poslaly peníze na údajné sirotky.
Další velkou várku se policisté chystají odeslat do 14 dnů. Situaci jim komplikuje, že ještě nemají zkontaktované úplně všechny poškozené. Až se to vyšetřovatelům podaří, chtějí zahájit trestní stíhání.
„Je mi velmi líto co se stalo, ale každý si na to udělá obrázek sám, já se k tomu opravdu nebudu a nesmím vyjadřovat,“ napsala koncem srpna Eva Ptáčková, vedoucí Skladu dětských věcí pro pěstouny na Praze 11. Ta o příběhu tří chlapců, jimž údajně zemřeli rodiče, informovala na sociální síti i v rozhovorech pro média.