KAUZA SKRIPAL

Novináři prý objevili podle čísel pasů další možné agenty GRU

KAUZA SKRIPAL
Novináři prý objevili podle čísel pasů další možné agenty GRU

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruští novináři objevili skupinu podezřelých Rusů, kterým úřady vystavily pasy s pořadovými čísly blízkými údajům v pasech Ruslana Boširova a Alexandra Petrova, údajných agentů ruské vojenské rozvědky a útočníků na bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v Británii. Petrohradský server Fontanka napsal, že zjištěné osoby udávaly jako své bydliště adresu hlavní správy generálního štábu ruské armády, což je jiné označení pro vojenskou rozvědku GRU.

Boširov a Petrov podle britských vyšetřovatelů letos v březnu podnikli útok nervově paralytickým jedem na dvojitého agenta Skripala a jeho dceru v jihoanglickém Salisbury. Oba údajní útočníci popírají toto obvinění i tvrzení Londýna, že jsou agenty GRU. Jejich cestovní pasy se podle britských úřadů od sebe lišily jen poslední číslicí.

**** clink rendering error ****

Další pasy s podobnými čísly jako v případě Boširova a Petrova, tedy vydané zhruba ve stejnou dobu, patří podle Fontanky osobám se jmény Krymskij, Andrejev, Potěmkin, Poljakov nebo Tarasov. Server zjistil, že tito lidé často cestovali do ciziny, a to vždy ve dvojicích.

Andrejev a Potěmkin podle Fontanky například přiletěli do srbské metropole Bělehradu před dvěma lety právě v době, kdy úřady sousední Černé Hory oznámily pokus o státní převrat. Kromě záznamu o jejich leteckých zájezdech se žádné údaje o jejich minulosti nepodařilo nalézt.

Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s ruským serverem The Insider nedávno objevila dalšího člověka s podobným číslem pasu jménem Eduard Širokov. Ukázalo se, že tento muž pracoval jako zástupce vojenského přidělence na ruském velvyslanectví ve Varšavě a v roce 2014 byl ze země vyhoštěn. Později se prý zapojil do přípravy převratu v Černé Hoře.


Čtěte dále: „Za sestřelení letounu nemůžeme.“ Izrael přivezl do Moskvy důkazy o nevině

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

22. září 2018