Řecko ratifikovalo protokol o přistoupení Makedonie k NATO. Nacionalisté neuspěli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Řecký parlament v pátek ratifikoval protokol o přistoupení Makedonie k Severoatlantické alianci. Dokument podepsaly členské státy NATO s Makedonií ve středu, když Atény se Skopjí vyřešily svůj dlouholetý spor dohodou o změně oficiálního názvu bývalé jugoslávské republiky na Severní Makedonie. Tento nový název by tak měl od nynějška platit.
Pro schválení vstupu Makedonie do aliance dnes hlasovalo 153 řeckých poslanců, proti se jich postavilo 140. Pro ratifikaci protokolu byla nutná podpora minimálně 150 členů zákonodárného sboru. Řecko je tak první z 29 členských zemí NATO, která dokument schválila. Učinit tak musejí i všechny ostatní.
Aliance Skopji nabídla členství loni, když premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras předtím v červnu dospěli k historické dohodě. Ta řeší spor trvající od roku 1991, kdy Makedonie nabyla nezávislost po rozpadu Jugoslávie. Používání tohoto názvu velká část Řeků považuje za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii.
Do OSN byla Makedonie po svém osamostatnění přijata pod oficiálním názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie.
Zmíněná dohoda, podepsaná v řecké Prespě, měla silné odpůrce mezi nacionalisty v obou zemích a nebylo zcela jisté, zda se ji Zaevovi a Tsiprasovi podaří doma potvrdit. Nicméně makedonský parlament tento mezinárodněprávní akt schválil a následně přijal i předpokládané změny ústavy. Na základě toho pak souhlasil s dohodou i řecký parlament.
Atény by nyní měly severnímu sousedovi přestat blokovat i cestu do Evropské unie.