Vláda bude zase zdražovat cigarety. Skokově chce zdanit zahřívaný tabák
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Andreje Babiše si neví rady s příjmy do státního rozpočtu a znovu se chce obrátit na zvyšování spotřebních daní. Ministryně financí Alena Schillerová má nejvíce políčeno na zahřívaný tabák, který chce zdanit skokově o 79 procent. Proti nápadu se ozvaly zástupci podnikatelů, podle kterých jde o diskriminaci, protože ministerstvo s nikým takto razantní navýšení neprojednalo. Pozměňovací návrh bude ve středu na rozpočtovém výboru. Pokud by prošel, mohl by mít za následek rozšíření černého trhu a odvracení uživatelů méně škodlivého zahřívaného tabáku zpět k cigaretám.
Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové neustále hledá další a další peníze na příjmové straně rozpočtu a neustále se uchyluje k zvedání tzv. daní z neřestí. V letošním lednu se navýšila daň z lihu i některých položek hazardu. Dojednáno také bylo, že od roku 2021 se po další tři roky budou zvedat sazby spotřební daně z tabáku o 5 procent. A to proporčně mezi cigarety, doutníky a zahřívaný tabák.
S radikální změnou ovšem přišlo ministerstvo financí, které k daňovému balíčku na příští rok dosadilo pozměňovací návrh přes poslance hnutí ANO Jana Volného. V něm se navrhuje, aby navýšení o 5 procent v příštím roce zůstalo u cigaret a doutníků, ale o 79 procent se zvedlo u zahřívaného tabáku. To nadzvedlo ze židle odborníky, kteří poukazují jak na menší škodlivost výrobků se zahřívaným tabákem, tak hlavně na nesmyslnost takto razantního navýšení.
„I když pozměňovací návrh argumentuje, že je v souladu s národní strategií České republiky v oblasti veřejného zdraví, ve skutečnosti je s touto strategií v přímém rozporu, protože v Národní protidrogové strategii a v Akčním plánu k této strategii se vláda zavázala přistupovat k návykovým látkám diferencovaně, to je nejvíce zdanit nejvíce škodlivé výrobky, tedy v případě tabáku cigarety. Pozměňovací návrh představuje dopad na jednu krabičku zahřívaných tabákových výrobků ve výši 15 korun. K tak vysokému zvýšení daně u cigaret ještě nikdy v České republice nedošlo. Pozměňovací návrh navíc nemění vládou schválení zvýšení daně na krabičku cigaret o 4 korun,“ uvádí Svaz průmyslu a dopravy.
Ministerstvo financí tímto návrhem popírá samo sebe, protože v důvodové zprávě k původnímu navyšování spotřební daně z tabáku o 5 procent uvádí, že plošné navýšení „zajišťuje právní i ekonomickou jistotu pro všechny zúčastněné“. Navíc si resort Aleny Schillerové pochvaluje, že původní návrh řeší problém závislostí, které pomohou ke snižování škod a rizik spojených s problematikou závislosti na návykových látkách.
Přitom zahřívaný tabák je podle řady řady odborníků méně škodlivou variantou, na kterou přecházejí tisíce kuřáků klasických cigaret. Podle údajů společnosti Philip Morris je v České republice v současné době 450 tisíc uživatelů bezdýmového tabáku výrobku IQOS, navíc 300 tisíc uživatelů přestalo kouřit klasické cigarety úplně.
Pozměňovací návrh se bude projednávat ve středu na rozpočtovém výboru. Proti návrhu vystupuje člen výboru a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který skokové navýšení kritizuje. „Přitom původní plán nebyl špatný a my jsme ho podporovali. Když totiž výrobci znají plán na tři roky dopředu, tak se je to daleko lepší,“ řekl pro Echo24 Stanjura.
Sám navrhuje, aby se cigarety, doutníky i zahřívaný tabák navýšily, ale plošně o 10 procent. „V okamžiku, aby měl nějaký pozměňovací návrh šanci, tak jsem se pokusil dopočítat stejných výnosů, jakých chce vláda, ale aby se zachovala proměnná na trhu. Tedy mezi škodlivými a více škodlivými typy tabákových výrobků. Můj návrh by měl zachovat situaci na trhu ve svém poměru,“ řekl dále Stanjura. Podle něj se jedná ze strany hnutí ANO pouze o politické gesto, kdy před svými voliči chtějí vykázat činnost při hledání dalších příjmů. „Vypadá to, že by se mělo jednat o velké peníze, přitom jde o jednotky miliard. Místo aby vláda hledala peníze na výdajové straně tak, hledají na příjmové,“ dodal šéf poslaneckého klubu ODS.