„Facka ukrajinskému lidu“, reagoval velvyslanec na berlínský zákaz ruských i ukrajinských vlajek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za katastrofické politické rozhodnutí označil ukrajinský velvyslanec v Německu, Andrij Melnyk, rozhodnutí Berlína, který při nadcházejících vzpomínkových akcích k výročí konce druhé světové války v Evropě zakázal na pietních místech vyvěsit nejen ruské, ale i ukrajinské vlajky. "Je to facka Ukrajině i ukrajinskému lidu," odsoudil krok Melnyk.
Berlínská policie se totiž obává vyhrocení při vzpomínkových akcích, a proto na 15 pietních místech v německé metropoli zakázala vyvěšování ruských i ukrajinských vlajek, zapověděla také svatojiřské stuhy nebo schvalování ruské invaze na Ukrajinu. Omezení platí pro 8. a 9. května. "Chceme zajistit důstojné piety," řekla berlínská policejní prezidentka Barbara Slowiková.
Proti tomuto kroku se postavil ukrajinský velvyslanec, který chápe snahu policie zajistit bezpečnost, avšak gesto, při kterém je oběť postavena na úroveň pachatele, je podle Melnyka jednoduše nehorázné. Velvyslanec odsoudil, že ukrajinská vlajka se nesmí vyvěšovat stejně jako ruská vlajka, pod kterou jsou "páchány ty nejhorší válečné zločiny na ukrajinských civilistech včetně desítek tisíc žen a dětí", uvedla agentura Ukrinform.
"Jsme šokováni. Je to facka Ukrajině a ukrajinskému lidu,“ prohlásil Melnyk v komentáři. Melnyk proto vyzval berlínskou starostku Franzisku Giffeyovou, aby vedení města toto sporné rozhodnutí okamžitě odvolalo. Berlínské úřady však ani po jeho výzvě nemají v plánu rozhodnutí o ukrajinských vlajkách zrušit, řekl velvyslanec agentuře.
Omezení se týkají například sovětského válečného památníku v centrálním berlínském parku Tiergarten nedaleko sídla parlamentu a kancléřství či sovětských památníků ve čtvrti Treptow nebo pankowském parku Schönholzer Heide. Vedle vlajek či ruské válečné symboliky včetně písmena Z tam bude po oba dny zakázáno nošení uniforem, přehrávání vojenských a pochodových písní či nošení svatojiřských stuh, které v posledních letech velmi využívá ruský režim a také proruští separatisté na východě Ukrajiny.
Na 8. a 9. května je v Berlíně nahlášeno na pět desítek demonstrací a manifestací. Úřady se v době ruské invaze na Ukrajinu obávají možného střetu proruských skupin s odpůrci Ruska. Na bezpečnost proto bude v ulicích dohlížet zhruba 1800 policistů.