VIDEO: Zaklekávání, smýkání po zemi, rozehnaný pohřeb. Brutální lockdown v praxi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Striktní koronavirové restrikce v Austrálii mají nepříjemný doprovodný jev – jejich přísné vymáhání daleko za hranicí brutality. Na sociální sítích se v poslední době šíří videa zachycující tvrdé zákroky tamější policie nejen proti demonstrantům, ale také běžným občanům, kteří nedodržují některá opatření nebo se dopustí banálních přečinů. Policisté je na záběrech surově bijí, znenadání povalují na zem nebo proti nim používají pepřový sprej. Ani nesmlouvavý přístup ale nedokázal šíření koronaviru zastavit, Austrálie se totiž aktuálně potýká s třetí vlnou infekce.
Na jednom ze záběrů lze vidět, jak policisté vyžadují po lidech telefony a kontrolují, zda neobsahují něco namířeného proti vládě nebo zavedeným lockdownům. Na jiném klipu skončila náhodná kontrola surovým zakleknutím a bitím. Další video zase ukazuje incident, při němž policista brutálně strhl na zem nic netušícího člověka. Objevil se i případ, kdy strážci pořádku zaklekli na útesech u moře na skupinu mladých lidí, která na pobřeží vyrazila popíjet.
Police are now taking random peoples phones and checking them for Anti-Government/Covid Communications.💥💥💥💥💥🤺🤺🤺
— Awakening2021 (@Awakenow2021) September 24, 2021
Melbourne, Australia pic.twitter.com/gQbnKnouWj
In Australia, a random-control trial showed police beatings of protestors are effective public health measures to slow the spread of COVID, experts say. pic.twitter.com/nCcnHc0Ufh
— Aaron Ginn (@aginnt) September 24, 2021
Zahraniční média pak popisují i jiné přemrštěné zásahy. Guardian přinesl zprávu o tom, jak policie v Sydney rozehnala pohřeb, který kvůli limitované kapacitě sledovali někteří truchlící zpovzdálí z aut. Podle listu se na místě „objevilo asi 10 policejních vozů, policisté klepali na okénka a nařizovali, aby odjeli“. Čtyři lidi zadrželi. The Sun zase popsal potlačení demonstrací v Melbouorne, kde se v týdnu protestovalo proti vládním opatřením a povinností nechat s naočkovat, která platí pro vybrané skupiny. Policisté demonstranty bili, stříleli je gumovými projektily a stříkali na ně slzný plyn.
Nákaza v Austrálii
Nákaza se v Austrálii i přesto příliš dobře nevyvíjí. Kupříkladu stát Viktorie s 6,6 milionu obyvatel v úterý oznámil 766 nových případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce od začátku pandemie. Předchozí denní maximum úřady zaregistrovaly 5. srpna, kdy testy odhalily 725 infikovaných.
Austrálie se potýká s třetí vlnou šíření koronavirové infekce, kvůli které úřady zavedly striktní karanténní opatření v Melbourne, Sydney a metropoli Canbeře, což podle agentury Reuters omezuje pohyb téměř poloviny z 25 milionů obyvatel země. Úřady zároveň slíbily rozvolnit opatření, jakmile bude očkovaných 70 procent dospělých, což se očekává příští měsíc. V tuto chvíli zdravotníci vakcinovali přibližně 55 procent lidí starších 16 let ve státě Nový Jižní Wales a kolem 45 procent ve Viktorii.
Australia, Melbourne, police saving another citizen from Covid, !!!#For_your_safety pic.twitter.com/dscqqxiTW9
— Protest News (@PROTEST__NEWS) September 23, 2021
Ulice města Melbourne byly po třech dnech protikoronavirových demonstrací povětšinou klidnější, uvedl Reuters. Střežily je stovky policistů, kteří podle listu The Guardian zadrželi 92 lidí, mimo jiné kvůli „porušení pokynů hlavního hygienika“. Protesty byly podle britského zpravodajského serveru roztříštěné a výrazně menší než v předchozích dnech.
V ulicích druhého nejlidnatějšího australského města stovky demonstrantů od pondělí do středy protestovaly mimo jiné proti povinnému očkování proti covidu-19 pro zaměstnance ve stavebnictví a dočasném uzavření stavenišť. Podle úřadů se k nim přidali extremisté a členové krajně pravicových skupin. Policie místy násilné protesty rozháněla, jen ve středu zatkla přes 200 lidí.
Austrálie registruje od začátku pandemie přes 92 000 případů nákazy a necelých 1200 úmrtí spojených s covidem-19. Přičemž na 61 000 infekci zdravotníci zaznamenali od poloviny tohoto června, kdy se v Sydney objevil první případ výrazně nakažlivější koronavirové mutace delta.