Útok na vojáky střežící letiště v Kábulu. Zemřel afghánský strážce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Při přestřelce u severní brány kábulského letiště v pondělí zahynul afghánský strážce a tři další byli zraněni. Informovalo o tom německé ministerstvo obrany. Z letiště se evakuují přes týden cizinci i mnozí Afghánci, kteří tak reagují na nástup islamistického hnutí Tálibán k moci. Situace je nepřehledná a za poslední týden u kábulského letiště přišly o život dvě desítky lidí.
Podle zprávy bundeswehru v pondělí začali na Afghánce a americké a německé vojáky střílet neznámí útočníci. Nikdo z Němců nebyl zraněn.
Afghan civilians board @usairforce C-17 Globemasters at Hamid Karzai International Airport in Kabul, Afghanistan. #HKIA pic.twitter.com/DgNpvW8xGx
— Department of Defense 🇺🇸 (@DeptofDefense) August 22, 2021
Podle agentury Reuters není z twitteru německého ministerstva jasné, zda mrtvý patřil k Tálibánu, který poslal své lidi střežit letištní areál.
Radikální hnutí Tálibán ovládlo 15. srpna Kábul a kontroluje většinu Afghánistánu. Ze země se snaží dostat cizinci a Afghánci, kteří spolupracovali se zahraničními misemi. Nejvíce svých občanů a místních obávajících se represí za strany Tálibánu evakuovaly dosud Spojené státy. Od 14. srpna jich podle nedělního oznámení prezidenta Joea Bidena odvezly na 28.000, z toho 11.000 za tento víkend. Biden také uvedl, že celkem od července USA evaukovaly z Afghánistánu 33.000 lidí.
#Afghanistan : #Kabul Airport August 22
— newsblunt (@newsbluntmedia) August 22, 2021
🇺🇲 An attempt to break through the perimeter at the #KabulAiport .
The US military is shooting in the air.#Taliban #Afghanistan #KabulHasFallen pic.twitter.com/ULfVe1FK6Z
U letiště panuje zmatek, který Tálibán připsal Američanům. Washington má obavy, že na letiště zaútočí teroristé z Islámského státu, který v Afghánistánu působí.
Předminulý týden Tálibán dobyl několik velkých měst, jako poslední i metropoli Kábul, a obsadil tak téměř celou zemi. Řada měst a obcí se tálibům vzdala bez boje. Ze země se od předminulého víkendu snaží dostat tisíce lidí, kteří způsobují chaos na kábulském letišti. Mnozí utíkají kvůli strachu z represí ze strany Tálibánu kvůli tomu, že v předchozích letech podporovali vládu či západní spojence, další se obávají obnovení radikální verze islámského práva šaría, které se Tálibán držel během své dřívější vlády v zemi v letech 1996-2001, než ho svrhla protiteroristické operace vedená USA a Británií. Během zmatků provázejících evakuaci na kábulském mezinárodním letišti zahynulo od začátku minulého týdne nejméně 20 lidí.
Tálibánu v zemi už vzdorují jen místní jednotky v údolí Pandžšír, které v sobotu oznámily, že získaly kontrolu nad třemi okresy. Jejich velitelé tvrdí, že se nevzdají, i oni jsou ale připraveni s Tálibánem jednat o utvoření vlády, která by zahrnovala všechny afghánské etnické skupiny. Ruský velvyslanec v Kábulu Dmitrij Žirnov uvedl, že ho Tálibán požádal, že předat vůdcům v údolí Pandžšír zprávu o ochotě jednat i s nimi, informovala v noci na dnešek agentura DPA. Tálibán se v příštích dnech chystá jednat s bývalými guvernéry a sesazenými vysokými činiteli většiny provincií.