Očkování jehlou může skončit, vědci pracují na vakcíně v náplasti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Australští badatelé vyvíjejí možná zlomovou technologii, která by mohla být záchranou zemí třetího světa v boji s pandemií koronaviru. Tou by mohly být očkovací náplasti, které zatím podle laboratorních testů vykazují pozitivní výsledky. Plastové hroty v náplasti jsou potaženy suchou vakcínou, která by v ideální teplotě mohla vydržet i měsíc.
Technologie, kterou vyvíjejí australští vědci, se skládá z asi centimetr velké náplasti, která obsahuje 5000 plastových hrotů o délce asi čtvrt milimetru. Každý hrot je potažen takzvanou suchou vakcínou. Vědci zatím využívají vakcínu, kterou vyvíjejí výzkumníci z Texaské univerzity v Austinu nazvanou HexaPro. Ta v ideální teplotě vydrží i měsíc, což je velká výhoda oproti tekutým vakcínám, které se musí skladovat v mrazu.
Právě proto by suchá vakcína HexaPro mohla být řešením pro země třetího světa, uvádí server Al Džazíra. Podle dostupných informací by pak vakcína měla být i levnější na výrobu než vakcíny od firem Pfizer/BioNTech či Moderna.
Podle vědců, kteří v Austrálii vyvíjejí zmíněné očkovací náplasti, má jejich technologie klíčový význam i pro Evropu a vyspělé země. „Už první dávka podaná náplastí vyvolala výrazně vyšší úroveň protilátek IgG než injekce. Tento trend se opakoval i po dvou dávkách, úroveň byla zhruba 40krát vyšší,“ uvedli vědci k výsledkům laboratorního testu, které zveřejnili na webu Science Advances. Dodali, že vakcína aplikovaná pomocí náplasti posílila rovněž buněčnou imunitu.
Náplasti by mohly ulevit v neposlední řadě také zdravotnickému personálu, neboť podle výzkumníků není k její aplikaci potřeba odborný personál a použít by ji měl zvládnout i úplný laik. „V neposlední řadě se uleví lidem, kteří mají panickou hrůzu z jehel. Ačkoliv naše technologie hroty obsahuje, náplast žádným způsobem nebolí. Mikrojehly bodají jen těsně pod pokožku a nedosahují receptorů bolesti,“ uvádí vědci.
Na podobné technologii pracují i ve firmě Emergex ve Velké Británii. Ta zároveň vyvíjí syntetickou vakcínu proti koronaviru. Zatím podle svého vyjádření dostala povolení k první fázi klinického výzkumu, v lednu vakcínu podá 13 dobrovolníkům a 13 dalším dá placebo.
„Naše vakcína může nabídnout výrazné výhody oproti současným vakcínám na covid-19, včetně trvanlivější imunity a širší ochraně proti variantám,“ řekl Robin Cohen, který je členem vedení Emergexu. Oproti současným covidovým vakcínám, jež podněcují hlavně protilátkovou imunitu, se ta jejich zaměřuje na buněčnou imunitu (T-lymfocyty). Protilátky virům brání v napadení buněk, zatímco lymfocyty ničí už napadené buňky, a to rychle po infekci, uvedl deník The Guardian.