Po zabavení lodi s uprchlíky a zatčení posádky budu spokojen, říká Salvini
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Loď Sea-Watch 3 se 42 migranty na palubě, jejíž německá kapitánka ve středu porušila zákaz vplout do italských vod, zůstává na moři nedaleko ostrova Lampedusa. Informovala o tom agentura ANSA. Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes prohlásil, že je pro zabavení lodi a zatčení její posádky. Salvini, který přísnou protiimigrační politiku prosazuje od loňského nástupu do úřadu, očekává, že takto rozhodne i italský soud. Na palubu lodi dnes vstoupila pětice italských levicových poslanců, kteří tam chtějí zůstat, dokud se migranti nevylodí.
Kapitánka Carola Racketeová dnes po 14:00 SELČ bez povolení vyplula směrem k přístavu. Policie ji nejprve vyzvala, ať se k ostrovu nepřibližuje a opustí italské teritoriální vody. Když humanitární loď kurz nezměnila, připlul k ní člun policie a 31letou kapitánku vyzval, ať vypne motory. Ta nakonec výzvu poslechla. Racketeová později řekla, že připlula blíž k ostrovu, aby se na něj mohli běženci dostat sami v nafukovacích člunech. Policie ji žádá o trpělivost a tvrdí, že situace se brzy rozřeší.
„Na palubě jsou lidé, kteří porušili italské zákony, v první řadě je to kapitánka,“ řekl Salvini. „Pokud bude loď zabavena a posádka zatčena, budu spokojen,“ napsal ve čtvrtek také na twitteru. Itálie, stejně jako Malta, uzavírá od loňska své přístavy lodím nevládních organizací, mimo jiné ve snaze přimět EU, aby problém migrace systémově řešila.
Se la nave verrà sequestrata e l’equipaggio arrestato non potrò che essere contento.
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) 27. června 2019
Mluvčí eurokomisaře pro migraci Dimitrise Avramopulose uvedla, že Evropská komise jedná se státy EU o převzetí migrantů z lodě Sea-Watch 3. Mluvčí nicméně řekla, že řešení je možné jen v tom případě, že migranti budou na pevnině. Podobně si země EU rozdělily běžence už v jiných případech, když Itálie a Malta bránily plavidlům zakotvit.
Šéf italské strany Liga Salvini vyzval v předchozích dnech Německo, kde organizace Sea-Watch sídlí, a Nizozemsko, pod jehož vlajkou loď pluje, aby převzaly za migranty zodpovědnost. Už předminulý týden se přitom nabídlo asi 50 německých měst a obcí, že migranty z lodě přijmou.
Ve čtvrtek dorazila další loď, tentokrát z Tuniska
Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 11 z nich, zejména dětem a těhotným ženám. Kapitánka lodi Carola Racketeová ve středu porušila italský zákaz a vplula do italských vod, ač jí hrozí pokuta až 50 000 eur (asi 1,3 milionu korun) i trest až 15letého vězení za pašeráctví. Agentura APA dnes uvedla, že na pokutu se sešlo ve sbírce přes facebook 65 000 eur.
Racketeová se snažila o povolení k zakotvení v italském přístavu i u Evropského soudu pro lidská práva, ten ale v úterý odmítl nařídit italským úřadům nechat migranty vylodit. Soud vyzval nicméně italské úřady, aby migrantům poskytly zdravotnickou pomoc. Kapitánka pak ve středu vplula do italských vod, protože migranti jsou podle ní už zcela vyčerpaní.
„Osoby na palubě Sea-Watch nejsou trosečníci, ale lidé, kteří zaplatili 3000 dolarů a opustili svou zemi,“ uvedl dnes Salvini, podle něhož nevládní organizace vyplouváním k břehům Libye nahrávají pašerákům. Ochránci lidských práv Salviniho kritizují s tím, že neziskové organizace zachraňují životy lidí, kteří utíkají před ozbrojenými konflikty a bídou.
Salvini brání vplutí do italských vod lodím nevládních organizací, i ve čtvrtek ale připlula pod dohledem italské pobřežní stráže na Lampedusu menší loď s tuniskými migranty, uvedla APA. Také minulý týden dorazilo takto do Lampedusy několik desítek afrických migrantů.
Salviniho politika uzavírání přístavů výrazně snížila migraci z Afriky do Itálie. Od začátku roku připlulo do Itálie přes moře podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2450 běženců, což je o 90 procent méně než v témže období loni. Za celý rok 2018 dorazilo do Itálie přes Středozemní moře 23.370 migrantů, o rok dříve jich bylo 119 370.