Důvěra v ekonomiku klesá. Vysoké ceny děsí Čechy víc než pandemie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lidé se začínají bát rostoucích cen a obavy mají i z vysoké ceny energií. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu, podle kterých jsou dalším důvodem k vráskám i rostoucí čísla nakažených koronavirem. Koronavirus však už není tahoun největších obav, protože lidé se začínají strachovat své budoucnosti. Kromě spotřebitelů klesají čísla důvěry i u podnikatelů, kde se snížila už čtvrtý měsíc v řadě. Důvodem je nedostatek čipů, kvůli kterému musela svou výrobu pozastavit či omezit automobilka Škoda Auto. V důvěře se také promítají i obavy z nedostatku materiálů nebo dokonce i strach z malé poptávky.
Nedostatek pracovníků, malé množství surovin a také neklesající inflace. To byly důvody obav spotřebitelů a průmyslníků v polovině léta, kdy se důvěra v ekonomiku po čtvrt roce růstu snížila. Od té doby vytrvale klesá až do říjnového šetření Českého statistického úřadu. Z něj jasně vyplývá, že běžní lidé se začínají obávat stále rostoucí inflace a zejména energetické krize, která tlačí ceny elektřiny nahoru.
Provoz společností a firem se totiž po tvrdých lockdownech uvolnil a otevřela se tak velká poptávka po zboží, která tlačí ceny nahoru. Vše je ještě podpořeno nedostatkem některých produktů, jako jsou čipy do elektroniky nebo automobilů. I z tohoto důvodu se lidé začínají obávat a důvěra v ekonomiku v rámci domácností klesá.
Hlavní ekonom Jakub Seidler z České bankovní asociace upozorňuje, že významnější pokles důvěry u domácností proběhl již v září. Právě v té době se začaly více řešit problémy na energetickém trhu a také vysoká inflace, která překvapila i centrální bankéře. Meziročně totiž inflace vyskočila na 4,7 procenta. „Méně příznivý ekonomický výhled, růst cen energií, obavy z inflace a další zhoršování pandemické situace se musely v tomto ohledu negativně projevit. Domácnosti se tak více obávají horšího ekonomického vývoje, ale citelně se v říjnu zvýšily jejich obavy z vlastní finanční situace,“ řekl Seidler.
Podle něj se obavy z finanční situace dostaly na úroveň z dubna minulého roku, kdy právě začínala koronavirová pandemie a uvažovalo se nad prvním zavíráním. Zároveň se také lidé velmi obávají inflace a tím pádem i znehodnocení svých úspor, protože obavy z cen růstu jsou na svém vrcholu za posledních 20 let.
Obavy z ekonomické situace a menší starosti z koronavirové pandemie dokládají také sociologická data z dlouhodobého průzkumu Život během pandemie. Z něj totiž plyne, že vládní nařízení proti koronaviru už nebudí velký respekt ve společnosti a lidé se netestují a dopady virové nemoci dále neřeší. Více jsme psali zde.
Vysoký růst cen je i podle partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic Petra Kymličky důvodem, proč domácnostem klesá důvěra v ekonomiku. „Negativní trend u spotřebitelského indikátoru lze přičítat především výraznému růstu cenové hladiny. I přes pokles indikátoru trvající čtyři měsíce v řadě je nálada mezi podnikateli i spotřebiteli v meziročním srovnání pozitivnější,“ řekl Kymlička.
Důvěra ale klesla kromě domácností i u podnikatelů, kteří naopak vidí za nedůvěrou v ekonomiku právě zhoršující se čísla koronavirové nemoci. „Říjnový pokles důvěry v ekonomiku v sobě odráží dva klíčové faktory – zhoršující se epidemickou situaci a přetrvávající problémy v automobilovém průmyslu, na němž je závislá značná část tuzemského hospodářství. Ještě výraznější pokles podnikatelského indikátoru pravděpodobně zmírnilo oznámení, že stát automobilkám a jejich dodavatelům pomůže reaktivací programu Antivirus,“ dodal Kymlička.
I podle Seidlera se dá očekávat, že nedostatek surovin je jedním z příčin říjnového poklesu. „V posledních dvou měsících pak byl propad nejvíce tažen průmyslem, kde nedostatek čipů narušil výrobu a Škoda Auto tak oznámila výrazná omezení výroby až do konce roku. Jako nejvyšší bariéra růstu průmyslových firem zůstává nedostatek materiálů, na druhé místo se pak dostal nedostatek poptávky. Nepatrně se snížil nedostatek vhodné pracovní síly,“ řekl Seidler, který však upozornil, že se to netýká odvětví stavebnictví.