EDITORIAL DALIBORA BALŠÍNKA

Jde o to, aby bylo druhé kolo

EDITORIAL DALIBORA BALŠÍNKA
Jde o to, aby bylo druhé kolo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jeden z vrcholů letošní politické sezony se blíží do svého finále. Voliči rozhodnou, kdo bude příštích pět let prezidentem republiky.

Obhajující prezident Miloš Zeman oznámil, že žádnou kampaň nepovede, ale o to rafinovanější kampaň nakonec předvádí. Několik měsíců před volbami si zavedl pravidelný každotýdenní televizní pořad, ve kterém dostává jen nekonfliktní a úlisné dotazy. „Někdo“ oblepil republiku billboardy v hodnotě desítek milionů korun s portrétem řádně vyretušované usměvavé tváře muže, který vypadá jako Miloš Zeman. Vše doplněné sloganem Zeman znovu.

V rámci této předvolební kampaně – takovou blbost, že to není kampaň, si nechají namluvit jen Češi, kteří si podobně loni na podzim nechali namluvit, že defraudant je bojovníkem proti korupci a jediným, kdo dá naši zemi do pořádku, a proto volili hnutí ANO – odmítl účast ve všech společných diskusích s ostatními prezidentskými kandidáty. Ponechme stranou, zda jedním z důvodů nebyly hlavně omezené fyzické možnosti stávající hlavy státu, ale podívejme se na výsledek tohoto machiavellistického kroku. Miloš Zeman tak dal najevo, nebylo to bez rizika, že si je ve svém sedle jistý a jen hledá u ostatních kandidátů vyzývatele pro druhé kolo. Obhajoba prezidentského postu v přímé volbě má svoji premiéru, která nastavuje parametry pro volby budoucí. Možná tak vytvořil precedent. Nejen tímto tahem změnil podobu kampaně pro prezidentské volby ve srovnání s těmi předchozími.

Kampaň se povětšinou odehrávala ve zdlouhavých debatách osmi kandidátů, kterých byly desítky. Asi nikdy neměli soupeři o nejvyšší ústavní funkci tolik příležitostí se sblížit na cestách po celé republice jako v těchto volbách. Podle toho to také vypadalo, vzájemného vymezování bylo málo, řada z nich si začala tykat a celkově to vypadalo jako selanka, vyvolaná tímto stockholmským syndromem. První vzájemné přímé výpady bylo možné zaregistrovat možná minulý týden, anebo se odehrály jen nepřímo.

Samozřejmě před postupným zveřejňováním výsledků tuto sobotu nelze říct nic s určitostí, ale vše nasvědčuje tomu, že první kolo bude jen o hledání soupeře pro Miloše Zemana pro kolo druhé. V tomto se strategie a kampaň Miloše Zemana vyplní. A u toho by mohlo zůstat. Nelze říct, že by současný prezident vykonával svou funkci jen špatně, ale i s ohledem na celkovou politickou situaci a jeho zdraví by bylo dobře, aby na Hradě zasedl někdo nový.

V prvním kole se nevoliči Miloše Zemana budou rozhodovat podle sympatií, naturelu, politických zkušeností, programu jednotlivých kandidátů, mnozí budou volit podle toho, kdo má největší šanci ve druhém kole porazit stávajícího prezidenta. To první kolo bude jen o vybrání soupeře pro kolo druhé, nejdůležitější ale je, aby to druhé kolo vůbec bylo.

11. ledna 2018