Vítězný Matovič chce rychlou dohodu, jednat o vládě bude se třemi stranami
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nulová tolerance korupce, otevřená vláda a boj o duši voličů Smeru, kotlebovců a Harabina, popsal své hlavní priority Igor Matovič, jehož protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) zvítězilo ve víkendových parlamentních volbách na Slovensku, v nichž získalo překvapivě celou čtvrtinu hlasů. "Se Smerem vyjednávat nebudeme," říká vítěz voleb.
O rychlou dohodu na podobě příští slovenské vlády bude po sobotních parlamentních volbách usilovat šéf vítězného protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Vyjednávat o koalici hodlá se třemi dalšími stranami, které spolu s OLaNO vymezovaly vůči dosud nejsilnější vládní straně Smer-sociální demokracie (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica. Matovič to řekl v debatě na televizi Markíza, které se zúčastnil spolu se zástupci dalších stran zvolených do sněmovny.
"Deset let bojujeme proti Smeru a deset let říkám, že ho chceme nahradit, se Smerem vyjednávat nebudeme," řekl v debatě Matovič.
"Není třeba čekat. Čím dříve tím lépe. Je třeba udělat dobré dohody, dobré dohody dělají dobré přátele," odpověděl Matovič na dotaz ohledně sestavování vlády.
Peter Pellegrini (Smer), který získal hned po Matovičovi druhý největší počet preferenčních hlasů, možnost spolupráce s OLaNO podle serveru Pravda.sk nevyloučil.
Šéfové stran Svoboda a solidarita (SaS), Jsme rodina a Za lidi v debatě potvrdili zájem na jednání s Matovičem. Tyto strany spolu s protestní formací OLaNO podle předběžných výsledků obsadí ve 150členné sněmovně více než tři pětiny křesel, měly by tak dostatek hlasů i na změnu ústavy. Koaliční jednání se Směrem-SD Matovič vyloučil. Již před volbami se postavil proti případné spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, která skončila ve volbách na čtvrtém místě.
Důležitou roli ve formování nového kabinetu bude mít prezidentka Zuzana Čaputová, která v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra a předtím podle tradice patrně pověří Matoviče sestavením nové vlády. Hlava státu podle svého mluvčího své kroky ohledně utváření vlády oznámí v pondělí. Dosluhující kabinet Petera Pellegriniho podá demisi po ustavující schůzi nového parlamentu, která se uskuteční do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb.
Spíše než hnutím s pevnými stranickými strukturami je OLaNO společenstvím nezávislých osobností. V uplynulém čtyřletém volebním období poslanecký klub OLaNO opustilo devět z původních 19 členů. Nyní OLaNO obsadí ve 150členné sněmovně přes 50 křesel.
Proevropské hnutí OLaNO odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Smer-sociální demokracie (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica, která dostala 18,29 procenta hlasů. Smer-SD tak páté parlamentní volby v řadě už nevyhrál a výrazně oslabil. Ve volbách v roce 2016 Ficova strana dostala 28,28 procenta hlasů, o čtyři roky dříve rekordních 44,4 procenta.
Na třetím místě se ziskem 8,24 procenta skončilo dosud opoziční hnutí Jsme rodina. Jeho šéf a podnikatel Boris Kollár dříve poutal pozornost bulvárních médií, neboť má deset dětí s několika ženami. Před loňskými evropskými volbami Jsme rodina spolupracovalo s nacionalistickými a protiimigračními stranami včetně francouzského krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové.