Saúdská Arábie

Saúdové za půl bilionu korun rozšířují průmysl fosfátů. Mají snížit závislost království na ropě

Saúdská Arábie
Saúdové za půl bilionu korun rozšířují průmysl fosfátů. Mají snížit závislost království na ropě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Saúdskoarabský král Salmán ve čtvrtek slavnostně zahájil práce na těžařském projektu Vaad aš-Šamaal na severu země. Rijád má v úmyslu do něj investovat 85 miliard rijálů (516,6 miliardy Kč) a očekává se, že díky němu vznikne 10 000 pracovních míst, hrubý domácí produkt (HDP) země se zvýší o 24 miliard rijálů a HDP mimo ropný průmysl zhruba o tři procenta. Uvedlo to ministerstvo energetiky, průmyslu a nerostných zdrojů.

Projekt je městem pro těžařský průmysl o rozloze 440 kilometrů čtverečních. Dokončení následující fáze projektu zvýší výrobu fosfátových hnojiv Saúdské Arábie na devět milionů tun ročně. To z této země udělá druhého největšího producenta fosfátových hnojiv na světě, dodal ministr energetiky Chálid Fálih.

Těžba dalších nerostných zdrojů je důležitou částí plánu rozšířit saúdskou ekonomiku mimo těžbu uhlovodíků. Cílem vlády je do roku 2030 více než ztrojnásobit příspěvek tohoto sektoru k HDP.

Saúdské úřady odhadují, že zásoby fosfátových rud v zemi činí 500 milionů tun, což je zhruba sedm procent prokázaných světových rezerv. Zásoby se nacházejí hlavně v oblastech Al-Džalámíd a Umm Vuál mezi městy Arar a Turajf. Ministerstvo energetiky odhaduje, že hodnota nevyužitých rezerv nerostných zdrojů je pět bilionů rijálů.

Snaha Saúdské Arábie vybudovat ekonomiku, která není závislá na ropě a státních dotacích zahrnuje přesun k těžbě rozsáhlých nevyužitých rezerv bauxitu, hlavního zdroje hliníku, ale také fosfátu, zlata, mědi a uranu, uvedla agentura Reuters.

Fálih již dříve v rozhovoru s televizní stanicí Al-Arabíja uvedl, že těžařský sektor bude podle nového zákona otevřen zahraničním investicím, další detaily však neposkytl.

V současnosti je jedinou těžařskou firmou v Saúdské Arábii společnost Saudi Ma‘aden, která těží zlato a měď a která v posledních letech rozšířila své aktivity na produkci hliníku a fosfátů. Podíl 65 procent v ní vlastní saúdskoarabský investiční fond PIF. Podnik je také největším těžařem v Perském zálivu.

,

22. listopadu 2018