Na pietu k ukončení války v Afghánistánu Zeman nedorazil. S odchodem vojsk jsem nesouhlasil, vzkázal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko uctilo památku padlých vojáků a oficiálně se rozloučilo s misí v Afghánistánu. Na pietní akci na pražském Vítkově dorazili téměř všichni představitelé státu včetně premiéra Andreje Babiše. Chyběl však vrchní velitel ozbrojených sil prezident Miloš Zeman. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka to bylo proto, že s ukončením mise v Afghánistánu nesouhlasí.
„O úctě k padlým vojákům a o úctě k jejich hrdinství nelze u pana prezidenta ani vteřinu pochybovat. S ukončením mise v Afghánistánu ale pan prezident nesouhlasil a nesouhlasí,“ vzkázal pro Echo24 mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček na dotaz, proč se prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil pietního aktu nezúčastnil. Na Vítkově přitom byl mimo jiné premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo kardinál Dominik Duka.
Vzpomínkou na padlé vojáky a slavnostním nástupem na pražském Vítkově česká armáda ukončila své dvacetileté působení v Afghánistánu. Pietní připomínky zahraniční mise, na které sloužilo zhruba 11 500 českých vojáků, se zúčastnili ústavní činitelé, bývalí i současní velitelé nebo zástupci velvyslanectví spojeneckých zemí. Doprovodil ji přelet vojenských letadel a vrtulníků.
První čeští vojáci odletěli do Afghánistánu v roce 2002, působení v zemi jich 14 nepřežilo. Připomínka jejich oběti byla důležitou částí piety. Vojáci čestné stráže postupně přinášeli fotografie padlých a kaplani přednesli krátkou vzpomínku. Následovala modlitba hlavního kaplana Jaroslava Knichala a minuta ticha, kterou doprovodila čestná salva a průlet letecké techniky. Nad Vítkovem přeletěly dva stíhací letouny Gripen i dopravní stroje CASA a Airbus A-319, doprovodily je transportní i bitevní vrtulníky, které vypouštěly dým v národních barvách.
Na pietní akci byli pozváni zástupci jednotek, které v Afghánistánu v uplynulých letech působily. Na Vítkov přišlo zhruba 800 vojáků. Dorazili i ti, kteří byli během mise zraněni, včetně novodobého válečného veterána Lukáše Hirky, který na misi utrpěl v září 2012 vážné zranění hlavy a dlouho byl v kómatu.
Česká republika své vojáky z Afghánistánu stáhla na konci června ve spolupráci se spojenci. Většina politických představitelů Česka odchod ze země kritizovala, a to včetně prezidenta Zemana. Podle něj se bude muset NATO do Afghánistánu vrátit, protože Tálibán v zemi opět vytvoří teroristická centra. Zeman, který patřil k dlouhodobým podporovatelům mise. Zastoupil ho náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.