„Rozmělnění demokracie"

ODS a lidovci: Zákon o referendu je populistický, Česko ho nepotřebuje

„Rozmělnění demokracie"
ODS a lidovci: Zákon o referendu je populistický, Česko ho nepotřebuje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká republika nepotřebuje podle občanských demokratů zákon o obecném referendu, jak o něm vyjednává hnutí ANO s komunisty a hnutím SPD. Návrh je populistický a povede k rozmělnění demokracie, uvedl po jednání s lidovci místopředseda ODS Martin Kupka. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka doplnil, že menšinová vláda sice deklaruje, že chce o návrzích jednat se všemi stranami, k jednání o návrhu referenda, ale lidovci ani zástupci stran přizváni nebyli. Za pojistku mají lidovci nynější rozložení sil v Senátu, jehož souhlas je k prosazení ústavních zákonů třeba.

Kupka uvedl, že zákon o všelidovém referendu Česko nepotřebuje, což ukázal neúspěch obdobného návrhu v uplynulém volebním období. Ten obsahoval podmínku 500 000 podpisů. Dřív než by se posbíraly, byla by podle Kupky Sněmovna určitě schopna vypsat zvláštní zákon na vypsání referenda na dané téma. Návrh, jak ho připravila SPD, podle něj povede k rozmělnění demokracie, nikoli k jejímu posilnění.

„Překvapilo nás, že na to naskakují i Piráti,“ poznamenal Kupka k návrhu Pirátské strany, který počítá se zavedením dvou úrovní referend, přičemž všelidové hlasování o ústavních záležitostech by mělo přísnější podmínky.

Návrh zákona o referendu připravila SPD a menšinová vláda hnutí ANO v demisi k němu zaujala neutrální stanovisko, přestože její legislativci doporučovali návrh zamítnout. Předlohou se bude zabývat Sněmovna a ANO, SPD, KSČM a Piráti jednají o parametrech zákona. Zatímco SPD prosazuje, aby pro vypsání referenda stačilo 100 000 podpisů a rozhodování se mohlo týkat všech otázek, ANO původně navrhovalo podmínit vypsání referenda 800 000 podpisy. Vládní hnutí také chce vyloučit z okruhu otázek pro referendum oblast daní nebo mezinárodní otázky, včetně členství Česka v EU či NATO.

Jurečka v souvislosti s vyjednáváním ANO s komunisty a SPD varoval před vznikem menšinové vlády předsedy ANO Andreje Babiše, ve které by zasedali odborníci a které by byla na hraně ústavnosti. „Hraničí to s kupčením s podporou,“ myslí si. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) doplnil, že na zasedání ústavního výboru zaznělo ze strany ANO, SPD a komunistů, že v případě zákona o referendu mohou mít subjekty prosazující zákon ústavní většinu, takže ostatní strany nepotřebují. „O to víc je důležitá pojistka, která je v Senátu,“ upozornil na to, že v Senátu tuto převahu ANO, komunisté a SPD nemají.

 

Echo24, ČTK

13. února 2018