Amerika razantně snižuje daně. Změny budou největší od Reagana
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal daňovou reformu, kterou tento týden schválil Kongres Spojených států. Daňové změny, které budou platit od ledna, jsou nejrozsáhlejší od dob prezidenta Ronalda Reagana, který vládl v 80. letech. Reforma, která mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent a jednotlivcům umožňuje snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu, je jedním z pilířů Trumpova politického programu.
Z pohledu republikánů jde o zásadní a pozitivní změnu pro všechny Američany. Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell řekl, že občané zákon přivítají. „Pokud americký národ nepřesvědčíme o tomto, měli bychom změnit zaměstnání,“ řekl. Předseda sněmovny Paul Ryan prohlásil, že jde o splněný slib. Republikánský senátor z Ohia Rob Portman zákon charakterizoval jako „skutečnou a potřebnou daňovou úlevu“.
Republikáni opakují, že změna přinese ekonomický růst, jelikož podniky zvýší mzdy a zaměstnají více lidí. Průzkumy ale ukazují, že občané změnu chápou spíš jako pomoc bohatým lidem, jako je Trump. Pro střední třídu bude prospěch malý. Podle průzkumu serveru Politico zákon podporuje 42 procent lidí, 39 procent je proti němu.
Snížení korporátních daní z 35 na 21 procent bude podle zákona trvalé, změny týkající se jednotlivců vyprší v roce 2026, pokud se nezmění legislativa. Zákon obsahuje zrušení pokuty za to, že občané neuzavřou zdravotní pojistku, jak zavedl zákon Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Dále téměř zdvojnásobuje možnost odpočtů, zachovává sedm daňových tříd, přičemž v té nejvyšší daň jednotlivcům snižuje z 39,6 na 37 procent.