V Izraeli rozluštili fragmenty předposledního svitku od Mrtvého moře
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výzkumníci v Izraeli rozluštili jednu ze dvou posledních neznámých částí proslulých svitků od Mrtvého moře. Šedesát zlomků náboženského spisu dávali dohromady celý rok. Byl zašifrovaný a některé z jeho fragmentů byly dokonce menší než jeden centimetr čtvereční, informoval server BBC.
Svitek složili dohromady profesor Jonathan Ben-Dov a doktor Eshbal Ratzon z univerzity v Haifě. Dokument zachycuje židovské slavnosti včetně slavnosti „Nového obilí“, „Nového vína“ a „Nového oleje“, o nichž sice nejsou zmínky v Bibli, ale podle vědců mají být „prodloužením“ židovského svátku Šavu‘ot.
Výzkumníci objevili také jméno svátku slaveného čtyřikrát ročně u příležitosti střídání ročních období – Tekufah – což v současné hebrejštině znamená „období“. „Důležitou zvláštností tohoto objevu je, že se kumránské společenství řídilo 364denním kalendářem,“ sdělila podle serveru The Jerusalem Post haifská univerzita. To znamená, že svátky slavené čtyřikrát ročně připadaly vždy na stejný den.
Vědci uvedli, že jim při řešení šifry pomáhaly poznámky na okrajích, které opravovaly opomenutí původního autora. „Je skvělé, že pro nás tyto komentáře byly stopou, která nám pomohla vyřešit hádanku – ukázaly nám, jak svitek složit,“ řekl doktor Ratzon izraelskému deníku Ha‘arec.
Celkem 900 svitků sepsaných starověkým židovským společenstvím fascinuje svět od roku 1947 (někdy se též uvádí rok 1946), kdy je v kumránské jeskyni na západním břehu Mrtvého moře našli beduíni ukryté v hliněných nádobách.
Kumránské spisy jsou považovány za nejstarší záznamy biblických knih dnes známých jako Starý zákon. Nejstarší část dokumentů pochází ze třetího století před naším letopočtem, nejmladší pak z roku 70 našeho letopočtu.
Část svitků od Mrtvého moře je uložena ve Svatyni knih v Izraeli a část je umístěna v archeologickém Rockefellerově muzeu. Muzeum se nachází na území, které v šestidenní válce získal Izrael na Jordánsku. Od té doby Jordánci tvrdí, že Izraelci svitky ukradli. Na svitky vznáší nárok také palestinská samospráva.