Ruská měna vystoupila vůči dolaru k 55 rublům. To je maximum za sedm let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský rubl v pondělí vůči dolaru vystoupil na nejvyšší hodnotu za téměř sedm let. Podporuje ho zejména blížící se konec měsíce, kdy budou firmy platit daně, uvedla agentura Reuters. Růst kurzu rublu je do značné míry stále jen umělý, protože jeho vývoj ovlivňují kroky ruské centrální banky a zejména administrativní zásahy, které po začátku války na Ukrajině nařídil Kreml.
Kurz vystoupil až na 55,44 rublu za dolar, což byla nejvyšší hodnota od července 2015. Odpoledne se pohyboval kolem 55,80 rublu za dolar, proti pátku si tak připisoval asi 1,2 procenta. Vůči euru pak rubl odpoledne přidával 0,6 procenta na 58,50 rublu za euro. Je tak blízko nejvyšší hodnoty za téměř pět let, která činila 57,10 rublu za euro a na kterou rubl vystoupil v květnu.
Rubl se letos řadí mezi měny s nejlepším výkonem. Pomáhají mu vysoké příjmy z vývozu ruských komodit a prudký pokles dovozu.
Tento týden by mohla ruská měna podle analytiků dál zpevnit, protože firmy budou muset zaplatit daně. Podniky zaměřené na vývoz v tuto dobu obvykle převádějí své tržby v dolarech a eurech na rubly.
„Vývozci pravděpodobně začnou tento týden zvyšovat prodej svých deviz, protože koncem měsíce je čekají platby daní a dividend přibližně za jeden bilion rublů (423,6 miliardy Kč),“ uvedli analytici společnosti SberCIB Investment Research. Do konce měsíce by podle nich mohl rubl vůči dolaru i euru prolomit hranici 50 rublů.
Další růst kurzu rublu zřejmě znepokojí centrální banku, protože může ohrozit konkurenceschopnost vývozu a státní finance. Tento měsíc ruská centrální banka snížila základní úrok o 1,5 procentního bodu na 9,5 procenta a uvedla, že na dalších zasedáních zváží potřebu dalšího snížení.
Rubl od ruské invaze na Ukrajinu prošel výraznými výkyvy. Nejprve se v reakci na invazi a sankce západních zemí propadl 10. března na rekordní minimum 121,53 rublu za dolar. Když pak Moskva zavedla pro vývozce povinný prodej deviz a začala vyžadovat, aby odběratelé energetických produktů platili v rublech, vývoj se obrátil a rublu zpevnil celkem o 118 procent.