Centrum Simona Wiesenthala zvolilo největším antisemitou roku šéfa labouristů Corbyna
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nechvalné ocenění za nejvíce antisemitistickou osobnost či událost za rok 2019 získal předseda britských labouristů Jeremy Corbyn. Anticenu uděluje každoročně americké Centrum Simona Wiesenthala. Corbyn se mimo jiné umístil i před mužem, který čelí obvinění z ozbrojeného útoku na synagogu v Kalifornii.
Corbyn získal toto ocenění především proto, že podle hodnotitelů dovolil, aby v jeho straně antisemitismus bujel. Sám však prý také vykazuje znaky antisemitismu a podle Wiesenthalova centra jsou také náznaky nepřátelství vůči Židům patrné i v prospektech v rámci předvolební kampaně, píše The Times of Israel.
„Nikdo z politiků ani jiných veřejně známých lidí za letošní rok neudělal pro všeobecný antisemitismus víc než labouristé pod vedením Jeremyho Corbyna,“ uvedl rabín Marvin Hier, šéf Wiesenthalova centra, pro britský deník Daily Mail. „Pokud Corbyn ve volbách zvítězí, stane se Velká Británie vyvrhelem na světové politické scéně,“ dodal Hier s tím, že je podle něj naprosto šokující, že se o nejvyšší post uchází někdo, kdo léta antisemitismus ignoroval a často prý i podporoval.
Corbyn jako osobnost nebo labouristé jako celek se v seznamu Wiesenthalova centra objevují v posledních letech pravidelně. V roce 2016 byli labouristé na druhém místě, o rok později skončili desátí a vloni se sám Corbyn umístil na čtvrtém místě.
Centrum Simona Wiesenthala je pojmenováno po slavném „lovci“ nacistů, který po druhé světové válce aktivně vyhledával uprchlé nacistické zločince. Rabín Hier podle The Times of Israel přirovnal současné Corbynovo chování k počátkům nacismu v Německu.
Šéf labouristů se v žebříčku umístil i před Johnem Earnestem, který čelí obvinění z dubnové střelby v kalifornské synagoze, při které přišel o život jeden člověk. Samotní labouristé uvedli, že žebříček považují za „směšný a hrubě urážlivé“.
„Jeremy Corbyn je na čele žebříčku, do kterého se řadí neonacističtí střelci ze synagog. Jde o naprosto očividný politický záměr, který s bojem s antisemitismem nemá nic společného,“ uvedl mluvčí labouristů. Tento týden však židovské hnutí uvnitř labouristické strany obvinilo Corbyna z antisemitismu v devíti různých případech, k čemuž dodali třiapadesátistránkovou zprávu, kde mělo být všechno detailně popsáno.
Corbyn opakovaně tvrdí, že proti Židům nic nemá a není tedy antisemita. Minulý týden se předseda největší britské opoziční strany omluvil „za všechno, co se stalo“ v návaznosti na zvyšující se napětí mezi labouristy a Britskou židovskou komunitou.
Nedávno vrchní rabín Velké Británie Ephraim Mirvis poprvé otevřeně vystoupil s projevem, v němž varuje potenciální voliče před „novým jedem“, který postupně Corbynovu stranu otravuje. „Bojím se o to, co by se v Británii stalo s Židy, kdyby se Jeremy Corbyn stal ministerským předsedou,“ dodal.