Slovensko vře: unikla Kočnerova komunikace, Fico mluví o džihádu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Uniklá komunikace mezi kontroverzním slovenským podnikatelem Marianem Kočnerem a jeho spolupracovnicí Alenou Zsuzsovou šokovala nejen rodinu zavražděného Jána Kuciaka, ale celou slovenskou veřejnost. Přes mobilní aplikaci Threema si psali o slovenském novináři a zároveň nevybíravě vtipkovali o jeho vraždě. Část utajené konverzace, kde se Kočner chlubí styky s vysoce postavenými slovenskými politiky, zveřejnil slovenský Denník N. Expremiér Robert Fico a další politici ve čtvrtek svolali tiskovou konferenci a odsoudili „veřejné zneužívání neověřené komunikace“. Posedlost médií jeho stranou označil Fico za džihád.
Přestože Kočner své zprávy smazal, policii se podařilo část komunikace rozšifrovat. Kromě toho, že podnikatel zmiňoval setkání s vysoce postavenými politiky jako expremiérem Robertem Ficem či někdejším ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, také párkrát mluvil o tou dobou již zavražděném novináři i jeho snoubence Martině Kušnírové.
Když mu třeba Zsuzsová napsala, že mohou Kuciaka prohlásit za patrona novinářů, Kočner cynicky odepsal: „To je dobrý nápad, založím nadaci sv. Jána Kuciaka, patrona novinářů. Kdo bude lepší patron než ten, kdo má v sobě patronu? Fuj, jak jsem hnusný. Hned jsem si dal po hubě.“
Kočner v komunikaci ještě před vraždou Jána Kuciaka také tvrdil, že s Kaliňákem několikrát komunikoval ohledně založení vlastní politické strany. „Řeší to. Včera mi volal, je na mé straně,“ napsal v aplikaci o bývalém šéfovi resortu vnitra. Zatímco si Kaliňák vysloužil od Kočnera přezdívku „Kali“, zatímco o expremiérovi Ficovi mluvil jako o „Hranolu“.
„Bojím se, že to Hranol neustojí,“ napsal údajně v únoru 2018, zhruba dva dny oznámení vraždy novináře a jeho snoubenky. „V neděli mám setkání s Hranolem. Strašně ho pošlu do pi…“. Z komunikace údajně vyplývá, že mu měla vláda Směru-sociální demokracie pomoct k beztrestnosti a doufal, že se udrží u moci. „Jinak skončíme všichni v base,“ napsal prý Kočner.
Nejednali jsme s ním ani si nevolali, tvrdí slovenské politické špičky
Fico ve čtvrtek svolal mimořádnou tiskovou konferenci a odsoudil „veřejné zneužívání neověřené komunikace“. Posedlost slovenských médií jeho stranou Směr-sociální demokracie označil za „džihád“. S Kočnerem se údajně potkával jen na společenských akcích a odmítá, že by šlo o cokoliv důvěrnějšího. Podobný postoj zastal Kaliňák. „Je to nesmysl. S Kočnerem jsem žádný vztah neměl. Netelefonovali jsme si, neesemeskovali jsme si a nesetkávali jsme se.“
Od problematického podnikatele dal ruce pryč i předseda strany Most-Híd Béla Bugár. „Pana Kočnera považuji za zlo a prosím, abyste mne s panem Kočnerem nespojovali. Neznám ho, nesetkával jsem se s ním, nepsal jsem si s ním, netelefonoval jsem s ním a nic jsem s ním neměl,“ prohlásil na tiskové konferenci.
Připustil ale, že se Kočnerem náhodně setkal na Maledivách, kdy si k němu Kočner při jedné snídani přisedl, avšak důrazně vyloučil, že by s ním probíral situaci na Slovensku.
Skutečností je, že Most-Híd tehdy z koalice neodešel a zachránil ji tak. Nicméně Fico nakonec musel odstoupit kvůli velkým protestům veřejnosti, jež se v zemi po násilné smrti Kuciaka zvedly.
Setkání s Kočnerem přiznal na tiskové konferenci předseda parlamentu Andrej Danko. Viděli se prý jen jednou v roce 2014, když se podnikatel projevoval zájem o politiku. Tehdy mu Danko ale pomoc odmítl. Z přepisů komunikace mezi Zsuzsovou a Kočnerem vyplývá, že si Zsuzsová s Dankem psala a vyptávala se ho na zákulisní informace. Zmiňuje se v nich i to, že Kočner poslal Dankovi podklady do televizní diskuse. Danko ale tvrdí, že mu jméno Zsuzsová nic neříká a v životě ji neviděl. „Nespojujte jméno SNS a mě s těmito lidmi, žádné výhody jsme jim neposkytovali,“ prohlásil Danko.
Kočner je spojován s řadou sporných finančních operací a v několika kauzách je i obviněný. Patří k nim také podezření, že byl objednavatelem vraždy Kuciaka. Obviněnými ze spoluúčasti na tomto zločinu jsou rovněž Zsuzsová a další tři lidé. Ve středu slovenská policie tuto čtveřici obvinila z přípravy dalších tří vražd. Jejich oběťmi se měli stát bývalý ministr vnitra a spravedlnosti a nynější advokát Daniel Lipšic a prokurátoři Peter Šufliarsky a Maroš Žilinka.