krize na Slovensku

Fico dostal ultimátum. Dohodnout předčasné volby, nebo předčasné volby

krize na Slovensku
Fico dostal ultimátum. Dohodnout předčasné volby, nebo předčasné volby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vládní koalice se na Slovensku rozpadá. Strana Most-Híd se po několikahodinovém jednání vyslovila pro předčasné volby. Čím dříve, tím lépe. Předseda strany Béla Bugár uvedl, že v případě, že se k dohodě o nových volbách nedospěje, strana vystoupí z koalice premiéra Roberta Fica. Dodal, že Fico, který je předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie, konání předčasných voleb při jednáních odmítl. Stalo se tak více než dva týdny po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, která byla rozbuškou krize na Slovensku.

„Republiková rada Mostu-Híd pověřuje vedení strany jednat s koaličními partnery o možnostech předčasných parlamentních voleb. Pokud tato jednání budou neúspěšná, strana Most-Híd vystoupí z vládní koalice,“ řekl Bugár po zhruba osmihodinovém jednání širšího vedení své strany.

V případě odchodu Mostu-Híd z koalice by Ficova vláda ztratila ve sněmovně většinu.

Třetí koaliční strana, Slovenská národní strana, se dříve během dne vyslovila pro uspořádání předčasných voleb, pokud vláda přijde o většinu ve sněmovně.

Předčasné volby nebo zásadní rekonstrukci vlády jako řešení stávající krize důvěry lidí ve stát po vraždě novináře a jeho partnerky navrhl před více než týdnem prezident Andrej Kiska.

„Pokud dojde k dohodě o předčasných volbách, naši ministři zůstanou ve vládě,“ řekl Bugár. Neuvedl, zda jeho strana podpoří návrh na vyslovení nedůvěry Ficova kabinetu, který minulý týden oznámily nejsilnější opoziční strany.

Podle Bugára by se předčasné volby měly uskutečnit mnohem dříve než v listopadu, kdy se v zemi budou konat komunální volby. Spojení komunálních a parlamentních voleb navrhovala hlava státu.

Nepomohla tak ani rezignace ministra vnitra Robert Kaliňáka. „ Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit,“ řekl Kaliňák, který hodlá demisi prezidentovi předat v příštích dnech.

Kaliňák, který je ministrem vnitra nepřetržitě od roku 2012, je druhým členem Ficova kabinetu, který po dvojnásobné vraždě oznámil rezignaci. Minulý týden ve funkci skončil ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič. Podle Fica Kaliňák neselhal a patřil mezi nejtalentovanější členy vlád. Z funkce odchází v zájmu stability a pokračování pozitivní vládní politiky, zdůraznil premiér a šéf Směru-SD.

Ještě minulý týden Kaliňák odchod z vládní funkce opakovaně odmítal. Dlouhodobě přitom čelil výtkám opozice a médií, že je politicky odpovědný za neřešení různých kauz.

Koaliční partneři Ficovy strany však dali najevo, že se s Kaliňákovým odchodem nespokojí. Předseda parlamentu Danko prohlásil, že SNS je kromě předčasných voleb připravena jednat o širší rekonstrukci vlády. Tu vedle vypsání nových voleb jako jednu z variant vyřešení krize důvěry lidí ve stát navrhl prezident Kiska.

„SNS se nebude bránit a nebude se držet žádného postu, včetně mého postu. Pokud to bude možné, jsme připraveni na rekonstrukci vlády podle představ premiéra, podle představ prezidenta. Pokud to nebude možné, jsme připraveni i na debaty o předčasných volbách,“ řekl Danko po jednání vedení své strany. Po setkáním s prezidentem pak šéf parlamentu prohlásil, že rekonstrukce vlády je dnes „hlavním tématem“.

Nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita o rezignaci Kaliňáka prohlásila, že je „z hlediska očisty veřejného života od korupce a mafie absolutně nedostatečná“. Podobně se vyjádřilo také opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Organizátoři protivládních demonstrací, které byly minulý týden největší od protikomunistických shromáždění v roce 1989, svolali na tento pátek další demonstraci a požadují demisi Ficova kabinetu. Odchod Kaliňáka se podle nich musí stát začátkem „velkého úklidu“. Kromě demise vlády žádají také důkladné a nezávislé vyšetření vraždy Kuciaka a vyšetření všech kauz, na které novinář poukázal.

,

13. března 2018