Editorial Dalibora Balšínka

Poměr sil mezi Babišem a Zemanem

Editorial Dalibora Balšínka
Poměr sil mezi Babišem a Zemanem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andrej Babiš byl jako šestý český premiér přijat v Bílém domě. On a jeho tým vytěžili z návštěvy Spojených států maximum. Není důvod nehodnotit jeho americkou cestu jako úspěch a nesouhlasit s ním, že jde zatím o vrchol jeho zahraniční politiky. Radost z dobře vykonané práce mu ale trochu kazily události doma. Nejprve ty, které se týkají posunu v policejním vyšetřování jeho ve svěřenských fondech zaparkovaných firem, pubertálního blbnutí evidentně mentálně nezralého předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, ale především vyšetřování proslulého olomouckého návladního Iva Ištvana, který si vzal do parády brněnskou buňku ANO, dvojku hnutí Jaroslava Faltýnka a také jeho syna Jiřího. Nic z toho ale českého premiéra mocensky neoslabí, z Washingtonu se vrátil posílen především vůči prezidentu Miloši Zemanovi.

Představa, že ti dva, premiér a prezident, jsou spojenci, je zavádějící. Mezi nimi šlo především o pragmatické dohody, které se řídí heslem „něco za něco“. Pro oba je to výhodné, Andrej Babiš dostal krytí před policejním vyšetřováním, Miloš Zeman podíl na moci, která dalece přesahuje jeho pravomoci dané ústavou. Znalci hradních kuloárů dokonce odhadovali poměr sil 70 : 30 ve prospěch prezidenta, především proto, že bez Miloše Zemana by Andrej Babiš ve Strakově akademii nebyl nebo by z ní už dvakrát vyletěl. Kdyby se chtělo, mohlo to být naposledy po krymské aféře s Babišem juniorem. Teď do hry vstoupili Američané, kteří se hodně angažovali v protikorupční Rekonstrukci státu, ale navzdory nepochybné znalosti věci nikdy Andreje Babiše nezpochybňovali a nakonec se rozhodli podpořit ho otevřeně, a dali tak jednoznačně najevo, že před rusko-čínskou politikou Dálného východu Miloše Zemana preferují jeho.

Zatímco premiér jednal v sídle CIA, prezident se chystal na přijetí ruské delegace výrazně nižšího řádu, vedené jakýmsi ministrem průmyslu. Andrej Babiš se tuto zjevnou posilující výhodu ze strany Američanů nesnaží nijak vyzdvihovat, naopak se snaží „komunikovat“, že cesta byla s posvěcením prezidenta, který dokonce navázal vztah s americkým velvyslancem. Není pochyb, že oba dva silní mocenští hráči vědí, co přijetí v Bílém domě znamená. Trochu se snížil nevýhodný poměr sil, jenž se bude s blížícími parlamentními volbami více vyrovnávat. Samozřejmě pokud si Andrej Babiš udrží současné volební preference. Nejvýrazněji ho může oslabit ekonomický propad a promrhání ekonomické prosperity, což je také naše titulní téma, ale též Piráti, kteří ho zatím nejpřesvědčivěji a nejefektivněji ze všech opozičních formací torpédují.

13. března 2019