Unikátní domy

Vlastní domy architektů: Na strmém svahu uprostřed divočiny nebo Plecháč

Unikátní domy
Vlastní domy architektů: Na strmém svahu uprostřed divočiny nebo Plecháč

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Moderní rodinný dům ve staré zástavbě nazvaný Plecháč se stal jedním ze symbolů Humpolce. Jde o vlastní dům architekta Luďka Rýznera a lze jej považovat za manifest přístupu Rýznerova ateliéru OK Plan. Ačkoli jsou vlastní domy architektů často jen velmi příjemnými stavbami, které nijak zvlášť nepoutají pozornost, a mnoho architektů si ani žádný vlastní dům nikdy nepostaví, logicky by sám architekt měl být tím nejodvážnějším investorem. Wallpaper* Design Awards 2017 v kategorii Nejlepší dům vyhrál polský architekt Robert Konieczny, jenž své rodině postavil dům na strmém svahu uprostřed divočiny nedaleko Těšína.

foto - Boysplaynice

Do stavby vykonzolované na svahu tak, aby pod ní mohla protékat voda řinoucí se z hor, by si asi jen tak někdo netroufl. Konieczného rodina získala útulný dům s mimořádnými výhledy a svět zase odvážný architektonický počin. Ostatně v loňském roce vlastní dům architekta zabodoval i v České ceně za architekturu. Vítězem se stal ZEN-Houses – ateliér a dům v Liberci. Prostý, ekonomický a nenáročný projekt, jejž architekti Petr Stolín a Alena Mičeková navrhli sami pro sebe.

foto - Boysplaynice

Dům Plecháč byl postaven v roce 2005 na komplikované rohové parcele. Na vnější fasádě byly použity tehdy velmi módní materiály, které však většina investorů bojácně odmítala. Dům má ocelový skelet a je obalen rezavějícím cortenovým plechem. S odkazem na římský princip těžkého na křehkém dům spočívá na copilitovém soklu. Oproti strohému exteriéru interiér charakterizují zajímavé prostorové kompozice, množství pozoruhodných materiálů a detailů. Ateliér OK Plan se specializuje na komplexní poskytování služeb v oblasti architektury, urbanismu a designu. Dům Plecháč je tak zároveň jistým druhem showroomu. Byl navržen a realizován včetně zahrady osázené vzrostlými stromy i pestrého výběru nábytku od českého modernismu po ikonické kousky světového designu.

foto - Boysplaynice

Po dvanácti letech se dům dočkal interiérových úprav a „zjemnění“ původní „surovosti“ v hlavním obytném podlaží. Pomocí nových vrstev bylo třeba zlepšit akustiku, a tak veškeré tvrdé a odrazivé plochy v minimalistickém interiéru doznaly změn. Akustika prostoru se výrazně zlepšila především vložením dubových obkladových konstrukcí stropů. Ke zvýšení akustické pohody a navození větší intimity prostoru přispěly také nové závěsy. (Okenní otvory odvážné velikosti původně chránila namísto záclon jen průsvitná fólie.)

foto - Boysplaynice

Další úpravy už byly zaměřeny pouze na redesign interiéru, kdy většina nových prvků byla zhotovena na míru. Nová kuchyňská linka nahradila starší, funkčně zastaralý typ, nové krbové těleso reaguje na aktuální trendy v topení. Celé osvětlení a řízení domu prošlo výraznou úpravou, a to jak po stránce vzhledové, tak energetické. Technicky vylepšeno bylo také topení objektu. „Je fajn, když umí dům přirozeně reagovat na nové požadavky a stárne, respektive dospívá s námi,“ říká architekt Luděk Rýzner.

Tereza Kozlová

20. ledna 2018