Rusové verbují i bezdomovce. Zvětšují armádu podle Putinova dekretu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko se snaží zvýšit početní stav své armády. Nově náboráři začali obcházet i charity a lákají do svých řad muže bez domova až do věku 59 let, k nástupu do armády navíc nabízí vstupní bonusy v přepočtu ve výši až 140 tisíc korun. Informoval o tom deník The Telegraph.
O nábor bezdomovců, se vojenští představitelé pokoušeli v charitativní organizaci Nočležka v centru Petrohradu. „(Náborář) rozdával letáky s vysvětlením, že muži mají být povoláni do služby na základě smluv,“ citovala zpravodajská služba Rotunda nejmenovaný zdroj z Nočležky. „Službu konající úředník (v útulku) ale rozdávání letáků nepovolil,“ uvedl také zdroj. Zpravodajská služba Rotunda, která publikuje na sociální síti Telegram, uvedla, že úředníci městské správy potvrdili snahy náborářů rekrutovat petrohradské bezdomovce.
Ruská armáda kvůli zvýšení počtu vojáků ve válce na Ukrajině dokonce zvýšila maximální věkovou hranici na 59 let pro ty, kteří již mají předchozí vojenské zkušenosti. Pro zatraktivnění místa v armádě navíc nabízí i vstupní bonusy v přepočtu ve výši 140 tisíc korun. Pro zaplnění mezer v armádě Rusko povolalo žoldnéřskou skupinu Wagner, která rovněž zahájila náborovou kampaň a to v ruských věznicích. Podle Rotundy navíc ruská armáda zvažuje i povolání bývalých vojáků, kteří byli propuštěni pro špatnou disciplínu nebo kvůli trestným činům.
Ruský prezident Vladimir Putin 25. srpna dekretem nařídil zvýšit početní stav ruské armády ze současných zhruba 1,013.628 na 1,150.628 osob. Nařízení má vstoupit v účinnost na začátku příštího roku. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) Putinův krok naznačuje, že ruský prezident nejspíše v nejbližší době nevyhlásí v Rusku masovou mobilizaci, a že by ruská armáda mohla usilovat o obnovu sil k udržení operace na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že se Putin vyhýbá pojmenování invaze na Ukrajinu válkou, z právního hlediska může do bojů na Ukrajině posílat pouze dobrovolníky, nikoli odvedence.
Kreml podle ISW sotva vytvoří dostatek sil, aby dosáhl početního stavu více než 1,15 milionu vojáků. Historicky totiž ruské ozbrojené síly vytyčených cílů ohledně svého početního stavu nedosahují. Před invazí na Ukrajinu bylo v ozbrojených silách jen okolo 850 tisíc vojáků, což bylo mnohem méně, než bylo stanoveno; ozbrojené síly měly mít více než milion mužů a žen.
Zvýšení početního stavu by navíc Kreml mohl použít k oficiálnímu začlenění ozbrojených sil separatistických Doněcké a Luhanské lidové republiky, anebo nových dobrovolnických jednotek do ozbrojených sil Ruské federace. V obou případech bude „čistý přírůstek“ bojové síly podle ISW nevelký.
čtk,