Výsledky stavební společnosti

Skanska propustí 3000 lidí, varovala před slabším ziskem

Výsledky stavební společnosti
Skanska propustí 3000 lidí, varovala před slabším ziskem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Největší skandinávská stavební společnost Skanska se v rámci restrukturalizace chystá propustit 3000 lidí, což je asi sedm procent z celkového počtu zaměstnanců. Firma ve středu také oznámila, že loňský zisk by nemusel dostát očekávání. Skanska působí i v České republice a mimo jiné uvedla, že se musí přizpůsobit náročnějším podmínkám na českém trhu, kde prý ale hromadné propuštění nyní neplánuje.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že firma za loňský rok vytvoří zisk před zdaněním a úroky 6,4 miliardy švédských korun (SEK; 16,5 miliardy Kč). Skanska nicméně očekává provozní zisk pouze 5,3 miliardy SEK. Navrhla ale vyplatit stejnou dividendu jako před rokem, kdy to bylo 8,25 SEK na akcii.

Skanska má od ledna nového ředitele, kterým je Anders Danielsson. Pod jeho vedením firma chystá komplexní restrukturalizaci s cílem zlepšit ziskovost. Skanska očekává, že snížení počtu zaměstnanců jí umožní ušetřit miliardu švédských korun ročně.

Skanska uvedla, že v Polsku chystá restrukturalizaci, chce se stáhnout z energetického sektoru v USA a zaměří se na hlavní podnikání v Británii. Na domovském severu Evropy se jí daří.

„Proces adaptace na podmínky trhu jsme zahájili již minulý rok. Uspořádali jsme naši organizaci se zaměřením na regiony, úspěšně jsme prodali výrobu ocelových konstrukcí v Sadské. V rámci organizačních změn jsme se rozloučili s přibližně 120 zaměstnanci. V tuto chvíli neplánujeme hromadné propouštění,“ sdělil prezident obchodní jednotky Česká republika a Slovensko Michal Jurka. Loňský rok byl podle něj úspěšný, propad v inženýrském stavitelství firma kompenzovala v developerských projektech.

V roce 2016 Skanska v České republice a na Slovensku zvýšila provozní zisk o 8,2 procenta na 382 milionů korun. Tržby jí ale o 10,1 procenta klesly a dosáhly 14,2 miliardy Kč. Mezi její největší projekty patřila stavba nového úseku dálnice D1 na Slovensku mezi obcemi Budimír a Bidovice za 5,3 miliardy korun. Ve firmě na konci roku 2016 pracovalo zhruba 4000 lidí.

Skanska patří mezi největší stavební a developerské firmy na světě. V Evropě působí i na Slovensku, a pak také v Severní Americe. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují na stavbu bytů a kanceláří převážně v Praze.

Akcie Skansky dopoledne na burze ve Stockholmu ztrácely asi šest procent a po poledni ztrátu prohloubily. Za poslední rok už přitom klesly zhruba o 20 procent.

,

17. ledna 2018