Velký grónský ledovec netaje, naopak začal opět růst
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velký grónský ledovec jménem Jakobshavn se začal opět zvětšovat. Přitom ještě před několika lety šlo o jeden z nejrychleji se zmenšujících ledovců na světě, upozornil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který do oblasti podnikl několik letadlových misí. Odborníci nicméně dodávají, že nejspíše jde jen o dočasný trend.
„V letech 2016 a 2017 jsme během dvou našich letadlových misí zjistili, že poblíž přední části ledovce se útvar obnovil až o 30 metrů. Totéž v letech 2017 a 2018,“ vysvětlil pracovník NASA a odborník na ledovce Ala Khazendar. „Rozdíl je v tom, že v posledním roce – v porovnání s předchozím obdobím – se toto zesílení rozšířilo i proti proudu,“ dodal.
Přitom Jakobshavn patřil k nejrychleji se zmenšujícím ledovcům. Od roku 2012 ustupoval o zhruba tři kilometry ročně, dále se ztenčil o necelých 40 metrů. Právě opětovný růst v posledních letech způsobil, že grónský ledovec téměř dohnal původní velikost z roku 2012, připomíná studie zveřejněná ve vědeckém časopise Nature.
Co stojí za nečekanou změnou a jak se budou ledové útvary v následujících letech chovat, glaciologové v tuto chvíli netuší, růst ledovce totiž mnohé překvapil. Podle nich nejspíše jde o důsledek přirozeného cyklického ochlazování severních vod Atlantiku podobné změnám v tlaku vzduchu při tzv. „severoatlantické oscilaci“. Zároveň ale dodávají, že tento trend je velmi pravděpodobně jen dočasný a velmi brzy může opět dojít k rychlému tání grónských ledovců.
Společně s tajícími ledovci se zvyšuje hladina moří, proto je dle vědců rozšiřování Jakobshavnu dobrou zprávou. Podle NASA je naopak špatnou zprávou právě ono potvrzení, že teplota vody v oceánech hraje v otázce tání ledovců zásadní roli.
Voda v zátoce Disko poblíž Jakobshavnu je aktuálně o dvě stupně Celsia chladnější než v dřívějších letech, všude jinde se ale voda nadále otepluje – téměř 90 procent tepla zachyceného skleníkovými plyny totiž přechází do vody. Klimatické změny či údajné globální oteplování proto stále zůstávají velkou hrozbou, tvrdí NASA.