podvody se zlatem

Přibývá padělků investičního zlata. Místo něj můžete koupit jen měděné cihly

podvody se zlatem
Přibývá padělků investičního zlata. Místo něj můžete koupit jen měděné cihly

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obliba drahých kovů ve formě spoření nebo investic roste v poslední době rychlým tempem. Například v Česku se za poslední rok zdvojnásobila. Nyní by spoření do zlata nebo stříbra volilo 29 % lidí, kteří jsou nespokojeni se svým nynějším spořením. Loni ve stejném období to bylo 15 % lidí. Spolu s nárůstem poptávky po zlatě, ale zároveň přibývají i případy oklamaných kupujících, kteří si místo drahého kovu koupili bezcennou napodobeninu.

Na jeden takový případ, který by mohl sloužit jako modelová ukázka, upozornil německý deník stern.de, který informoval o případu ženy, která se rozhodla investovat 10 000 eur právě do zlata. Bohužel ale místo do pravého zlata vložila žena své peníze do čínské imitace. Udělala totiž stejnou chybu jakou už řada kupujících před ní. Zlato nakoupila přes internet. 

Němečtí novináři se na problém zaměřili a koupili si zlatou cihlu přes server Ebay. Zatímco běžně se jedna trojská unce prodává za více než tisíc eur, na serveru Ebay ji novináři koupili za 53 eur (zhruba 1 300 korun). 

Poté, co byla cihla doručena, ji novináři podrobili zkoumání. Správně by trojský unce měla vážit přes 31 gramů a mít téměř 100 % čistého zlata. Ta, kterou novináři koupili na internetu, ale nesplňovala ani jednu podmínku. Vážila jen zhruba 30,5 gramů a podíl zlata v ní nedosahoval ani jednoho procenta. Většinu cihly totiž tvořila měď.

Její hodnota je tak podle prodejce drahých kovů Christiana Teitscheida ve skutečnosti jen pár centů.

mh, red

27. února 2018